Meclis, salı günü olağanüstü toplanacak

Meclis, salı günü olağanüstü toplanacak

TBMM Genel Kurulu, CHP’nin terör ve Suriye’deki olayları değerlendirmek üzere yaptığı başvuru üzerine 14 Ağustos Salı günü saat 15.00’te olağanüstü toplanacak.

CHP, TBMM’nin, terör ve Suriye’deki olayları değerlendirmek üzere 14 Ağustos Salı günü saat 15.00’te toplanması istemiyle 124 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na başvurdu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, AKP, CHP, MHP ve BDP’ye gönderdiği yazıda, TBMM’nin, 14 Ağustos 2012 Salı günü saat 15.00’te olağanüstü toplantıya çağrıldığını duyurdu.

CHP’nin olağanüstü toplantı başvurusunda, son günlerde tırmanan ve yöntem değiştiren terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkiler bağlamında Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditler konularını TBMM Genel Kurulu’nda değerlendirmek üzere genel görüşme açılması talep edildi.

Olağanüstü toplantı çağrısının gerekçesinde, Türkiye’nin içeride ve dış ilişkilerinde olağanüstü bir dönemden geçmekte olduğuna işaret edilerek, şöyle denildi:

“Terör tırmanmakta, Güneydoğu’daki olaylar sorunları daha da karmaşık hale getirmekte ve Türkiye’yi komşularıyla kalıcı gerginlikler, hatta savaş noktasına getiren tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır. Terörist saldırılar nitelik değiştirmekte, süreklilik kazanmakta ve derin, onarılmaz acılar yaşamamıza neden olmaya devam etmektedir. CHP’nin bu sorunların TBMM’de çözümü için yaptığı öneri geçerliliğini korumaktadır. Öte yandan Bağdat ve Şam’la bağlarımızın kopmuş olması ve ilişkilerimizdeki olumsuz gidişat ülkemiz ve bölgemiz gündemine yeni sorunlar taşımaktadır. Sonuç olarak, Türkiye’nin ulusal ve iç güvenliği bakımından tehlikeler ve belirsizliklerle dolu bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Bu gerçekler dikkate alınarak TBMM’nin, durumu görüşmek üzere derhal toplanması zorunluluk arz etmektedir. Esasen, Hükümetin özellikle böyle ortamlarda TBMM’ye gelerek bilgi vermesi ve muhalefet partilerinin görüşlerini dinlemesi demokrasinin temel gereklerindendir. Öte yandan bölücü teröre karşı TBMM’nin kararlı bir duruş sergilemesi terörle mücadelede başarılı olabilmek yönünden önemlidir. Bu itibarla, terör olayları ile Suriye ve Irak’la ilişkilerimiz bağlamında ülkemizin karşı karşıya bulunduğu iç ve dış tehditler konularının, bir 'genel görüşme'yle ele alınması ve bu bağlamda teröre karşı TBMM’nin kararlılığının ortaya konulması açılarından TBMM’nin olağanüstü toplanması bir gerekliliktir.”

-CHP GRUBU OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR-

Bu arada CHP Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında 14 Ağustos Salı günü saat 13.30’da toplanacak. Basına açık yapılacak olan grup toplantısında CHP Genel Başkanı, olağanüstü toplantı çağrısının gerekçelerini anlatırken eleştirilere de yanıt verecek. Kılıçdaroğlu'nun Suriye'ye ilişkin önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.

-AKP VE MHP KATILMAYACAK, BDP KATILACAK-

CHP’nin çağrısı üzerine olağanüstü yapılacak toplantıya AKP ve MHP katılmayacak. BDP ise Genel Kurul’da yerini alacak. Ancak CHP ve BDP’nin sandalye sayısı olağanüstü toplantının başlayabilmesine yetmiyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre, olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 184 milletvekilinin Genel Kurul’da hazır olması gerekiyor. Aksi halde çağrı düşüyor. Birleşim yeterli çoğunlukla açılabildiği takdirde, Başkan, ilk önce çağrı yazısını okutuyor ve bu toplantıyı gerektiren konu görüşülüyor. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devama karar vermediği takdirde, tatile veya ara vermeye devam ediliyor. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa çağrı düşüyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.