Mevka Ereğli'nin Güçlü ve Zayıf Yönlerini Belirledi

Mevka Ereğli'nin Güçlü ve Zayıf Yönlerini Belirledi

Ereğli’de Mevlana Kalkınma Ajansının öncülüğünde yürütülen “İlçe Stratejik Gelişme Raporu” çalışmaları son buldu.

2012 yılının Şubat ayında başlayan ve Mevlana Kalkınma Ajansının ilçelerden sorumlu uzmanları tarafından yürütülen “İlçe Stratejik Gelişme Raporu” son buldu. Uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen 3 ayrı toplantıda Ereğli’nin mevcut durumu, sorunları ve sorunların çözüm yolları araştırıldı.

Yürütülen çalışmalar kapsamında Ereğli’nin güçlü olduğu alanların fırsata dönüştürülmesi, zayıf yönlerdeki sorunların tespiti ve çözüm yollarına ulaşılması için sivil toplum kuruluşları, kurum görüşleri ve uzman tavsiyeleri dinlendi. Çalışmalar neticesinde hazırlanan rapora göre Ereğli’nin güçlü olduğu alanların başında Konya Adana yol güzergâhında olması, demir yolu hattının bulunması, Ereğli’nin Toros dağlarının doğal yapısından faydalanması, yenilikçi ve çağdaş bir toplum yapısına sahip olması, et ve süt üretimi ile büyük ve küçükbaş hayvancılık yapmaya el verişli olması ile birçok etken geliyor.

Ereğli’nin zayıf olduğu alanlar ise işsizlik, tarım ürünlerinin pazarlanma sorunu, tarımsal sulamada modern tekniklere yeterince ulaşılmaması, kooperatifleşmenin yetersizliği, markalaşmaya gidilmemesi, teşvik ve desteklemelerden muaf tutulması, turizm ve altyapı eksikliği ile sazlıkların kuruması, erezyon ve çölleşme olarak belirlendi.

MEVKA’nın yürüttüğü çalışmalar neticesinde bundan sonraki süreçte Ereğli’nin güçlü olduğu alanların fırsata dönüştürülmesi, zayıf yönlerdeki sorunların çözüm yollarına ulaşılması için çalışmalar devam edecek..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.