Milletvekili Halil Etyemez: Güçlenerek Yolumuza Devam Edeceğiz

Milletvekili Halil Etyemez: Güçlenerek Yolumuza Devam Edeceğiz

TBMM’de konuşan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Son 21 yılda, millet olarak karşı karşıya kaldığımız her türlü krizden nasıl güçlenerek çıktıysak, bugünde güçlenerek yolumuza devam edeceğiz.

Büyüyen ve güçlenen Türkiye için, Türkiye Yüzyılı'nda her bir çalışanımızın refah seviyesinin yükseltilmesi ve istihdamın artması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda verilen grup önerisi üzerine konuşma yaptı. Milletvekili Halil Etyemez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 21 yılda ülkenin geleceği ve milletin refahı için her alanda önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Son dönemlerde arka arkaya yaşanan afetler sebebiyle vatandaşların yaşadığı sıkıntıları aşmak için var güçleriyle mücadele ettiklerini kaydeden Milletvekili Etyemez, “Son 21 yılda, millet olarak karşı karşıya kaldığımız her türlü krizden nasıl güçlenerek çıktıysak, bugünde aynı iradeyle kurtulacak, güçlenerek yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

MİLLETİN DESTEĞİYLE ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA YAPTIK

Çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere hiçbir kesimi enflasyona ezdirmeme ve oluşan kayıpları telafi etme sözlerini kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Halil Etyemez, “Milletimizin bizlere verdiği destek ve hükümetlerimizin başarılı çalışmalarıyla kamuda istihdam edilenlerin sayısını 5 milyonun üzerine, toplam istihdam edilenlerin sayısını ise 31 milyon 837 bine çıkarttık. Toplu sözleşme hükümleri gereğince memur ve memur emeklileri Ocak’ta toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı olmak üzere toplam yüzde 16,48 zam alacaktı. Hükümet olarak bu zammı yüzde 30’a yükselttik. 2011 ve 2013'te yaptığımız düzenlemelerle 300 bini aşkın sözleşmeli personeli, bu yasama döneminde ise 458 bin 615 sözleşmeli personeli kadroya geçirdik. 2002 yılında net 184 lira olan asgari ücreti 8 bin 506 liraya çıkarttık. Geçtiğimiz Temmuz ayında olduğu gibi önümüzdeki Temmuz ayında da asgari ücrete yeniden güncelleme yapılacak. Asgari ücretin, gelir vergisi ve damga vergisinden istisna tutulmasına sağladık. 2007'de kamuda geçici işçi olarak görev yapan 214 bin çalışanı, sürekli işçi veya sözleşmeli personel statüsüne geçmesini temin ettik. 2018'de yaptığımız düzenlemeyle kamuda görev yapan 725 bin taşeron personelin kadro meselesini çözüme kavuşturduk. Yaş şartı aranmadan yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızın daha emekli olma hakkına kavuşmasını sağladık.” diye konuştu.

YENİ DÜZENLEMELER HAYATA GEÇECEK

Önümüzdeki günlerde yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerinin altını çizen Etyemez, “En düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya yükseltiyoruz. Gazilerimize ödenen aylıkları asgari ücret düzeyine çıkarıyor, gazilerimiz arasındaki aylık farklılıklarını ortadan kaldırıyoruz. Bayram ikramiyelerini de yüzde 82 zamla 2 bin TL’ye yükseltiyoruz. Bu düzenlemeden 15.6 milyon vatandaşımız yararlanacaktır. Büyüyen ve güçlenen Türkiye için, Türkiye Yüzyılı'nda her bir çalışanımızın refah seviyesinin yükseltilmesi ve istihdamın artması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.