Nisan yağmurları üreticiyi sevindirdi

Nisan yağmurları üreticiyi sevindirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, üreticilerden aşırı yağışların sebep olduğu mantari hastalıklar konusunda tedbirli olmalarını istedi.

Ülke tarımının hububat merkezi konumundaki Konya’nın en önemli hububat üretici ilçesi olan Ereğli’de geçtiğimiz yıl yağışların yetersizliği ve kımıl-süne zararlılarının olumsuz etkisi beraberinde verimsizliği ve sap-saman sorununu getirmişti. Bu yıl özellikle Nisan ayı yağışlarının bol olması neticesinde Ereğli genelinde verimin yüksek olması beklenirken Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven ve beraberindeki konu uzmanı Ziraat Mühendisleri ile birlikte hububat alanlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Özgüven konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçen yıl nisan ayında 7-8 kg. olan yağış miktarının bu yıl 84 kg. olduğunu belirtirken, bu yağışların hububatlarda birçok bölgede az da olsa yaprak lekesi adı verilen septroia hastalığına sebep olduğunu söyledi. Konuyla ilgili gerekli ilan ve duyuruların İlçe Müdürlüğünde yapıldığını ifade eden Özgüven, “Aşırı yağışların ardından hava sıcaklıklarının atmasıyla hububatta mantar sporları yavaş yavaş ortaya çıkmakta ve yapraklarda leke dediğimiz septoria hastalığı meydana gelmekte. Bazı bölgelerimizde fazla tohum kullanımıyla sık ekimden dolayı kök çürüklüğü hastalığı da tespit ediyoruz.” dedi. Özgüven, Vatandaşların sık sık tarlalarının kontrol etmeleri, yapraklarda leke, sararma görmeleri halinde İlçe Müdürlüğümüze gelerek reçeteli ilaç yazdırmaları gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Mısır üreticilerinin yağışlar neticesinde bir an evvel ekimi gerçekleştirmek istediklerini belirten Özgüven, ancak mısır ekilecek tarlalarda yaptıkları incelemelerde toprağın ekim için tavında olmadığını tespit ettiklerini ve mısır ekimi için 1-2 gün daha beklenilmesinin daha uygun olacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.