Organik Tarım Ereğli’ye Geliyor

Organik Tarım Ereğli’ye Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü ve Ereğli TEMA Vakfı önümüzdeki yıllarda Organik Tarımın başlatılarak Ereğli insanının güvenilir biçimde beslenmesini amaçlıyor.

Son yıllarda ülkemizde yanlış ve zararlı beslenmelerin yol açtığı hastalık ve neticesinde gerçekleşen ölümler hızla artmakta. Doğru ve güvenli besinlerin artması bu hastalık ve ölümlere engel olabilecek en doğru çözüm. Tamamen organik ürünler ile yetiştirilen nesiller ülke insanının geleceğini teminat altına almak anlamı taşıyor.

Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü ve Ereğli TEMA vakfı işbirliği tarafından Ziraat Odası toplantı salonunda Organik Tarımın Ereğli’de başlatılabilmesi maksadıyla geniş katılımlı bir eğitim toplantısı düzenlendi.

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Organik Tarım Biriminden Ziraat Mühendisi Nuriye Erdi ve Özel bir Sertifikasyon ve Kontrol firması yetkilisi Devrim Vural’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli Pankobirlik Başkanı Sezai Özbudak’ın yanı sıra Ereğli Belediyesi Organik Tarım Biriminden yetkililer, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan İlçe Müdürü Özkan Özgüven, toplantıya katıldıkları için tüm misafirlere ve konuşmacılara teşekkür ederken, daha öncede Ereğli’de Organik tarım ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ve bu aşamadan sonra hedeflerinin Ereğli’de önümüzdeki yıllarda organik tarımın başlaması ve yaygınlaşması olacağını belirtti. Özgüven sözlerini “ İlçe Müdürlüğü olarak biz ve doğal yaşamı korumada öncü dernek TEMA Vakfı, tarımın her aşamasında bölgede lider olmayı hedefleyen Ereğlimiz Organik Tarımda da gelişme kaydedecek ve gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesine öncü olacağına inanıyoruz. Ereğli insanı tarım ilacı kullanılmaksızın üretilen gıdaları tüketmeyi hak ediyor.” şeklinde sürdürdü.

Özgüven’in konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Konya İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Nuriye Erdi, organik tarımın insan sağlığı açısından olmazsa olmaz olduğunu, Bakanlığın gelecek nesillerde insanımızın Organik tarımla üretilen ürünleri tüketebilmesi için üreticilere gereken desteği her yıl artırarak devam ettiğini belirtirken, Türkiye’de şu anda 16 adet organik Pazar bulunduğunu, bu sayının giderek artacağını ve üretilen ürünlerin pazarlama sorununun önümüzdeki yıllarda daha kolay aşılacağını söyledi. Erdi, özellikle organik çilek üretiminin giderek arttığını ve ihracatının çok yüksek rakamlara ulaştığını sözlerine ekledi.

Sertifikasyon ve Kontrol firması yetkilisi Devrim Vural ise firma olarak üreticilerin organik tarıma geçmesinde büyük rol oynadıklarının altını çizerek üretimin her aşamasında üreticilerle beraber olduklarını söyledi.

Toplantı, dinleyicilerin sorduğu soruları konuşmacıların cevaplamasının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven tarafından Nuriye Erdi ve Devrim Vural’a plaket vermesiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.