Özgüven'den Ereğli'de Elma Bahçeleri Açıklaması

Özgüven'den Ereğli'de Elma Bahçeleri Açıklaması

Ereğli’de kurulan elma bahçesi arazisinin son beş yılda 5 kat arttığı kaydedildi.

Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından yapılan çalışmada elma bahçesi arazisinin son 5 yıl içerisinde 5 kat arttığı açıklandı.

Ucuz arazi fiyatları nedeniyle Adana, Hatay, Mersin gibi illerden çok sayıda yatırımcının Ereğli'de elma bahçesi kurduğu belirtildi. En küçük elma bahçesinin 150 dekardan oluştuğu ve 40 üreticinin bulunduğu Ereğli'de bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, "Ereğli tarımsal üretimin yoğun yaşandığı merkez noktalardan biri.

Geçmişinde "Elma Diyarı" olarak adlandırılan Ereğli son yıllarda özellikle Beyaz Kiraz ekiminin artmasıyla elma üretiminde düşüş yaşamaktaydı. Günümüzde ise özellikle Ereğli dışından gelen yatırımcıların elma üretiminde etkili çalışmalar yapması bölgede elma üretiminin yeniden canlanmasına vesile olacak sonuçların ortaya çıkmasına sebep oldu. Ereğlili üreticilerde elma üretimine ağırlık vermeye başladı. Uygun iklim koşulları nedeniyle 20 bin dekarın üzerindeki alanda elma bahçeciliği yapılıyor. Yatırım için tercih edilen çeşit ise tam bodur. İlk 2 yıl randıman vermeyen bahçeler 5'inci yılda 6 tona yakın ürün veriyor" dedi.

Ereğli'nin sadece elma değil diğer ürünlerin ekiminde de cazibe merkezi olmaya devam ettiğini kaydeden Özgüven, "Ereğli'nin tarımsal potansiyelini artırmak için üreticilerimizi ve yatırımcıları sürekli bilgilendiriyoruz. Onlara yol gösterip, hangi şartlarda hangi ekim türünün yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Yüksek verim ve kalite noktasında üreticilerin doğru tarım politikalarını izlemelerini ve Ereğli tarımını geliştirmelerine yardımcı oluyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.