Özkök'e sefertası sorulacak

Özkök'e sefertası sorulacak

Ergenekon davasına bakan mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü tanık olarak davet etti.

Dava konusu darbe iddialarını kapsayan 2002-2006 arası Genelkurmay Başkanlığı yapan Özkök, mahkemeye çağrılması durumunda "Gider bildiklerimi anlatırım" demişti. Darbe girişimi ile suçlanan sanıklar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon gibi isimlerle karşı karşıya gelecek olan Özkök, yemeğini karargaha sefertası ile getirmesi başta olmak üzere birçok kritik soruya cevap verecek.
 
Ergenekon sanığı Şener Eruygur'un hazırladığı iddia edilen 'Ayışığı', 'Sarıkız' ve 'Yakamoz' gibi darbe planlarını kapsayan dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanık olarak ifadeye çağrıldı. 2002-2006 döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan Özkök, daha önce davanın savcılarına ifade vermişti. Bu görüşmeler sonrası açıklama yapmayan Özkök, mahkemenin çağırması durumunda ise, "Gider bildiklerimi anlatırım" ifadesini kullanmıştı. Ergenekon davasında başta, tutuklu sanıklar eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve emekli orgeneral Çetin Doğan olmak üzere birçok sanık Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenmesini talep etmişti. Özkök, Ergenekon davasında tarihi bir yüzleşme yaşanmasına vesile olacak ifade verme işlemi sırasında, mahkeme heyetinin ve savcının birçok kritik sorusuna cevap verecek.
 
NEDEN SEFERTASI İLE YEMEK GÖTÜRDÜN?
 
Ergenekon davasına bakan mahkeme tarafından ifadeye çağrılan Özkök Paşa, daha öncede davanın savcısına ifade vermişti. Ergenekon davasının soruşturmasını yürüten Zekeriya Öz, İzmir'de Özkök Paşa'nın tanık olarak ifadesine başvurmuştu. Ergenekon davasına bakan mahkemenin Özkök'e yönelteceği soruların başında, Genelkurmay Başkanlığı döneminde öğle yemeklerini karargahta çıkan yemekler yerine neden evden sefertası ile getirdiği sorusu geliyor. Eruygur ve diğer kuvvet komutanlarının darbe planlarını önlemeye çalışan Özkök'ün zehirlenme korkusuyla yemeklerini evden sefertası ile getirdiği iddia edilmişti. Ayrıca o dönemde Özkök Paşa'nın bindiği helikoptere Siirt'te suikast planı yapıldığı iddiası da gündeme gelmişti.
 
Muhtıra teklifi tekrar sorulacak
 
Savcı Zekeriya Öz, Özden Örnek'in günlüklerinde geçen 2003 Aralık ayındaki toplantıda AK Parti Hükümeti'ne muhtıra verilmesinin konuşulduğu toplantıyı da Hilmi Özkök'e sormuştu. Zekeriya Öz'ün Özkök'ün başkanlığında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Ergenekon sanığı Şener Eruygur ve Balyoz Darbe Planı davasının tutuklu sanıkları Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'le yaptığı 3 Aralık 2003'teki toplantıda 'Komutanlardan muhtıra teklifi geldi mi?' sorusuna "Böyle bir teklif olmadı" demişti. Ancak Özkök bir gazeteye verdiği röportajda komutanların katıldığı toplantıda muhtıra konusunun gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine "Savcı bana sadece teklifi sordu, 'Görüş beyan eden oldu mu?' diye sorsaydı, cevabım daha farklı olurdu" demişti. Özkök'ün, bu sözleri üzerine tekrar ifade vermek için çağrıldığı ve mahkemenin 'Muhtıra teklifini' tekrar soracağı öğrenildi. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün yanı sıra, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ve AK Parti Gaziantep Milletvekili gazeteci Şamil Tayyar'ın tanık sıfatıyla ifadelerine başvurulmasına karar verdi.
 
'Mahkeme çağırırsa giderim' dedi
 
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen günlüklerde dönemin komutanlarıyla yapılmış sohbetler yer almış, darbe hazırlığı ile ilgili olduğu öne sürülen konuşmalarda, hükümet ile dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök aleyhine ifadeler olduğu ortaya çıkmıştı. Özkök, bir gazetede yaptığı açıklamada mahkeme çağırması durumunda sanık veya tanık fark etmez ifade vermeye gideceğini söylemişti.
 
Eruygur'a bizzat uyarıda bulundum
 
Hilmi Özkök'ün Savcı Zekeriya Öz'e verdiği 18 sayfalık ifadesinde Eruygur'un başında olduğu darbe planları ile ilgili önemli bilgiler vermişti. Özkök, "Şener Eruygur'un bizzat kendisine bazı duyumlarım olduğunu söyleyerek uyarıda bulundum. Zira benim o dönem en önemli prensip ve görevlerimden biri de muhtemel olayları vuku bulmadan önlemekti" demişti. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un komutanlık bünyesinde darbe planları yaptığı, Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız adı verilen darbe planları yapıldığına dair belgelerde dava dosyasına girmişti. Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu ileri sürülen "Darbe Günlükleri" adlı belgede de darbe iddialarına dair ayrıntılı notlar yer alıyordu. Davanın sanıkları da Özkök'ün tanık olarak mahkeme huzurunda ifade vermesini talep etmişti. Özkök Paşa, bir gazeteye yaptığı açıklamalarda eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen darbe günlükleri konusunda, "Darbe girişimi var da demem, yok da demem" diye konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.