Pazarda tek tip dönemi

Pazarda tek tip dönemi

Bakan Yazıcı pazarcıların hepsinin tek tip giyineceğini ve bunu belediyenin belirleyeceğini belirterek "Pazarcının künyesi olacak" dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hal Yasası’nın getirdiği değişiklikleri anlattı. Hal Yasası ile pazarcılara kıyafet zorunluluğu getirildiğini belirten Yazıcı, “Bu kıyafetlere belediyeler karar verecek. Ama ürünün künyesi gibi aynı zamanda pazarcının da künyesi olacak” diye konuştu. Yazıcı, yeni düzenlemeyle pazar yerine kamera zorunluluğunun da söz konusu olduğunu söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya gelen Yazıcı, Türk Ticaret Kanunu’nda haklı görülen eleştirileri yeniden düzenlediklerini belirtti. Türk Ticaret Kanunu kadar kamuoyunda Hal Yasası olarak bilinen düzenlemeye de önem verdiklerini ifade eden Yazıcı, 4 yönetmeliği Başbakanlık’a gönderdiklerini belirtti. Yazıcı, bu yönetmeliklerin pazarcıların giyim kuşamından pazarlama yöntemlerine kadar detaylar içereceğini belirtti. Pazarcıların giyim kuşamına ilişkin de standartlar olacağını vurgulayan Yazıcı, “Ürünün künyesi olduğu gibi, pazarcının da yakasında künyesi olacak. Bütün pazarcılar aynı kıyafeti giyecek diye bir şey söylemiyorum. Her belediye pazarlarda, pazarcının giyim tarzını, rengini belirleyecek. Bir belediye mavi diyecek, bir belediye kırmızı diyecek, standart bir şey yok” diye konuştu. Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre artık pazarlarda güvenlik kamerası zorunluluğu getirilirken, pazarcıların da belirli bir eğitimden geçirilmesi söz konusu olacak. Yazıcı, Hal kanunuya iç piyasaya verilen sebze ve meyvenin çeşitli nedenlerle zayi olan yüzde 25’lik kısmı yani 18-19 milyar liralık kısmını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Gümrüklere ‘tek pencere’ geliyor
Gümrüklerde “Tek Pencere” uygulaması üzerinde çalıştıklarını açıklayan Yazıcı, söz konusu projeyle gümrük işlemlerinin ihracatta 12 günden 6 güne, ithalatta 15 günden 7-8 güne düşeceğini söyledi. Bu projenin hemen gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirten Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki yoğunluk için de ilginç bir öneride bulundu. Yazıcı, sadece pazar günleri Kapıkule’de yığılma olduğunu vurgulayarak “Yurtdışından dönen vatandaşlarımızın da bu durumu dikkate alıp, yolculuklarını buna göre planlamaları gerekir” diye konuştu. Yazıcı, yeni modernize edilecek kapıları da Esendere, Çıldır-Aktaş, Dilucu ve Kapıköy olarak açıkladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.