Peker Nevruz’u anlattı

Peker Nevruz’u anlattı

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2013 Kültürel Etkinlikleri’ne bu hafta ‘Kültür Coğrafyası İçinde Nevruz’ programıyla devam etti. Programın konuşmacısı Ereğlili Akademisyen Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Peke

Abdullah Harmancı ve Aziz Ayva’nın düzenlediği, Selçuk Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Peker’in konuşmacı olduğu programa çok sayıda yazar, akademisyen ve öğrenci katıldı. Selçuk Peker, “Ecdadımız bu kutlu günü ‘yeniden başlanış’, ‘yeniden doğmak’ günü kabul ederek her yıl bahar mevsiminde nevruz gününü milli bayram olarak kutlamıştır” dedi.

Nevruz emperyalist güçlerin elinden nasıl alınmalı?

Nevruzun kültür coğrafyamız içinde önemli bir yeri olduğunu, Türk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Türk varlığı bulunan topraklarda da nevruzun kutlanmakta olduğunu anlatan Peker, “Hun Türklerinin MÖ 3. yüzyıldaki Mete Han zamanından beri bu günü bayram olarak kutladıkları bilinmektedir. İran kaynaklarında ise Nevruz hakkındaki bilgilere MS 11. yüzyılda rastlanmaktadır. Eğer Nevruz İranlıların bir bayramı olsaydı eski kaynaklarında da yer alırdı. Eğer İran'da da, Hunlarda olduğu gibi milattan önceki yıllarda Nevruz bayramı olsaydı, milattan sonra XI. yüzyıla gelmeden önceki İran metinlerinde de bunların izlerinin bulunması gerekmez miydi?” şeklinde konuştu.

Programın sonunda TYB Konya Şubesi adına katılım belgesini Peker’e Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.