Pekmezler Kaynatılıyor Bandırmalar Yapılıyor

Pekmezler Kaynatılıyor Bandırmalar Yapılıyor

Hummalı bir şekilde kışlık hazırlıkları için çalışan Ereğlili ev hanımlarını salça ve kışlık ekmek telaşının ardından pekmez ve bandırma telaşı sardı..

Birçok kişi tarafından cevizli sucuk olarak bilinen bandırma sezonu, üzümlerin olgunlaşıp pekmez yapma kıvamına gelmesi ile birlikte başladı. Ereğlili ev hanımlarını salça ve kışlık ekmek telaşından sonra ise kışlık pekmez ve bandırma telaşı sardı.

Ereğli’de üzüm yetiştiriciliği yapan Dursun Berendi, Ereğli’nin kendine has üzümü ile birlikte eşsiz lezzete sahip pekmez ve aynı zamanda bandırma sunuyor Ereğli halkının damak tadına. Salça ve kışlık ekmek telaşının ardından Ereğlili ev hanımlarını şimdi de kışlık pekmez ve cevizli sucuk olarak bilinen bandırma telaşını sardığını ifade eden Berendi, yazın nimetlerinden faydalanarak kış için iyi bir hazırlık yaptıklarını dile getirdi.

Bandırmaların yapımından bahseden Berendi, “Kazanın içerisindeki pekmez toprağı tabana çöktükten sonra yüzeye çıkan şerbet, nişasta ekledikten sonra belli bir kıvama gelmesi için bir süre daha kaynatıyoruz. Nişasta ile katılaşan şerbete de ''palıza'' adı veriyoruz. Daha önceden ipe dizdiğimiz cevizleri bu karışımın içine daldırılıp, palıza ile bolca sıvıyoruz. Palıza içinden çıkarılan ve bandırma adını verdiğimiz cevizli ipleri, uçlarına bağlanmış olduğumuz çatallar vasıtasıyla asarak kurumaya bırakıyoruz” dedi.

Kaliteli ve bir o kadar da lezzetli bandırmaların kilo fiyatlarının en az 25 TL olduğu ifade eden Berendi, bandırmaların sağlığa faydalı olduğunu ve tok tutucu özelliğinden dolayı yöre halkı tarafından tercih edilen tatlılardan biri olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.