PKK'nın yeni kabusu olacak proje

PKK'nın yeni kabusu olacak proje

Terör örgütü PKK'nın dağ kadrosunda çocukların artması üzerine polis önemli bir çalışma başlattı.

Terör örgütüne katılımları önlemek ve örgütün kadrolarını etkisiz hale getirmeyi planlayan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı ekipleri, örgütün kırsala çıkardığı çocukları aileleri aracılığıyla topluma kazandırmak için de yeni projeler üretiyor.

SOSYAL HAYATA ADAPTE OLMALARI SAĞLANACAK

Son yıllarda örgütün dağ kadrolarına çocuk yaştakilerin katılması güvenlik güçlerini harekete geçirdi. Hedef, ailelerle irtibata geçilerek dağa çıkan gençlerin dağdan indirilmesi. EGM Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şube Müdürlükleri, terörlemücadele kapsamında ailelerle güçlü bir iletişim kurmaya başladı. Yetkililer öncelikle terörün karanlık yüzünü anlatarak aileleri bilinçlendiriyor.

Ailelerin ziyaretlerden rahatsız olmaması için özel ekipte görevli şahısların yürüteceği çalışmada, polisler ailelerin evlerine sivil ve silahsız olarak gidecek. Örgütün saflarına karışmış çocukların da Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmaları için çalışmalar yapılacak.

Projenin ana unsurlarından biri örgüte katılan ancak hiçbir eylemde yer almayan çocukların sosyal hayata kolay adapte olması için, devlet tarafından maddi ve manevi destek verilecek olması. Ayrıca hem çevresel tepkilerden hem de terör örgütünün hedefinden korumak için kimliği deşifre olan çocuklar için yeni kimlik kartı çıkarılacak.

ADANA VE MERSİN'DE BAŞLADI

EGM Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şube Müdürlükleri'nin proje çerçevesinde yüzlerce aileye ulaştığı bildirildi. Uzmanlar, ailelere çocuklarının hayatlarının sürekli tehlike altında olduğunu belirterek onları kazanmaları için kendilerinin de yardımcı olması gerektiğini belirtiyor. Projenin pilot illeri olarak Adana, Mersin gibi şehirler belirlendi. Proje kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde Antalya'yı kana bulamak için hazırlanan canlı bomba M.K, ailesi tarafından ikna edilerek güvenlik güçlerine teslim olmuştu. Böylece kanlı bir eylemin önüne geçilmişti.

EYLEMDEN VAZGEÇİP TESLİM OLMUŞTU

Terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar neticesinde eleman sıkıntısı yaşamaya başlayan PKK 'ya yeni katılımların önlenmesi ve gençlerin dağdan indirilmesi için ailelerin önemine vurgu yapan yetkililer ailelerin çocukların geleceğine sahip çıkması gerektiğini vurguluyor. Uygulamada birçok aileden olumsuz davranış gördüklerini de anlatan yetkililer yılmadan çalışmalarını yürüteceklerini belirtiyor. Etkin Pişmanlık Yasası kapsamında suça bulaşmamış çocuklara önemli imkanlar tanınacağını aktaran yetkililer terör örgütünün hedefinde olan gençlerin mağdur olmaması için gerekli hukuki zeminin hazırlandığını dile getiriyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.