Safkan İngiliz ve Arap Atlarına Mikro Çip

Safkan İngiliz ve Arap Atlarına Mikro Çip

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından Atların boyunlarına takılan 15 mm büyüklüğündeki mikroçipler ile atlarla ilgili bilgilerin bilgisayar ortamında görülebilmesinin sağlandığını ve her yerden takip etme imkânları olduğunu be

Yoğun olarak Safkan İngiliz ve Arap Atlarının yetiştirildiği Ereğli; Gazi koşusu gibi prestijli yarışlarda ülkenin farklı hipodromlarında başarılar elde ediyor. Ereğli son yıllarda artan at yetiştiriciliği ile Türk yarış severlerin yoğun ilgiyle takip ettiği ve meraklısının her geçen gün arttığı At Yarışlarına Ereğli de yetişen Safkan İngiliz atları aldıkları dereceler ile katkı sağlamaya devam ediyor.

Atların yarışa hazırlanmasında Adana, Mersin, Ankara ve İstanbul gibi yerlerden at sahipleri tarafından Ereğli’nin tercih edildiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “Ereğli’nin tercih edilme sebepleri olarak Orta Torosların eteklerinde kurulu olmasını söyleyebiliriz. Rakım olarak, ekoloji olarak ve İvriz kaynak suyu kullanımı ile atların yüksek uyum sağlayarak üstün performans ve kondisyon elde edildiği görülmekte. Bu açıdan hiçbir ilçede görülmeyecek şekilde 20 adet Hara ve yaklaşık 500 adet yarış atı varlığı ile Ereğli at yetiştiriciliğinde önemli bir yer tutmakta” diyerek, bu ay çiftliklerinin bir kısmının at pansiyonu sistemiyle işletildiğini belirtti.

Ereğli’de Safkan İngiliz Atlarının yoğun olduğunu ve az miktarda da Safkan Arap atlarının bulunduğunu söyleyen Özgüven, “ Bu atların kayıtları Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz tarafından tutulmakta. Atlardan alınan kan örnekleriyle DNA testleri gerçekleştiriliyor. Fotoğrafların çekilmesi suretiyle bu atlara kimlikler çıkartılıyor ve artık bir adım daha ileri gidilerek atlara Mikro Çipler takılıyor” dedi.

50 bin TL ile 800 bin TL arasında değişen fiyatları ile bu atların servet değerinde olduğunu vurgulayan İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli’de yetişen ayrık otunun besleyici özelliğinin fazla olması dolayısıyla atların yüksek performansa ulaştığını, konuyla ilgili yatırımcıların Ereğli’de at çiftlikleri kurarak Ereğli’yi bu konuda bir cazibe merkezine haline getirmekte olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.