Sağlık Müdürlüğü’nden Huzurevi’ne ziyaret

Sağlık Müdürlüğü’nden Huzurevi’ne ziyaret

Ereğli Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Yaşlılar Haftası sebebiyle Ereğli Vasfiye Ergin Huzurevi ziyaret edildi. Ziyarette huzurevi sakinlerine yaşlılıkta sağlık ve yanlış ilaç kullanımı hakkında bilgi verildi.

Gerçekleştirilen ziyarete İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Günay,  Dr. Raviye Özen Koca, Tıbbı Sekreter İbrahim Ezen ve Psikolog Saadet Gökgül Bayındır katıldı. Ziyarette Huzurevi sakinlerinin Yaşlılar Haftası kutlandı ve Dr. Raviye Özen Koca tarafından, Yaşlılıkta Sağlık ve  Yanlış İlaç Kullanımıyla ilgili eğitim verildi. Yaşlılık döneminde sık  görülen  kalp ve damar hastalıkları, felç, kanser, kemik erimesi  gibi hastalıklar  ve  bu hastalıklardan korunmak için neler yapılması gerektiği anlatıldı.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Günay, huzur evindeki  yaşlılara yönelik sağlık hizmetlerinin ilçe Sağlık Müdürlüğü tarafından   haftanın iki günü düzenli olarak yapıldığını belirtti. Günay,  “Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılığı  65 yaşından sonraki dönem olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de 65 yaş ve üzerinde beş milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Toplumda yaşlı denilince; bakıma muhtaç, yürüme güçlükleri olan, değişime kapalı, mutsuz, yalnız ve sosyal ilişkileri zayıflamış birey akla gelmektedir. Yaşlılara önyargılı yaklaşmaya neden olan bu tür düşünceler her zaman gerçeği yansıtmamaktadır. Tecrübe, deneyim  ve bilgelik yaşlılığın olumlu yönleridir. Bunlar göz ardı edilerek sürekli yaşlılık ile ilgili olumsuzluklara vurgu yapılmaktadır. Aktif ve sağlıklı yaşlılık süreci geçiren dünya üzerinde çok sayıda bireyin olduğu unutulmamalıdır. Bizler, yaşlıların  ihtiyaç duydukları konularda destek vermeli ve onlarla sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler kurmalıyız. Bizi bu günlere getiren  Yaşlılarımızın deneyim ve birikimlerinden faydalanmalı, yaşama etkin bir biçimde katılmalarına imkân sağlamalı, toplumda ne kadar değerli olduklarını anlamalarını sağlamalıyız” dedi.

Günay, yaşlılarımızın yılın bir haftası değil her zaman hatırlanması gerektiğini söyleyerek tüm yaşlılarımızın yaşlılar haftasını kutladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.