Sahte Davulculara “Dur” Deniliyor

Sahte Davulculara “Dur” Deniliyor

Ereğli'de sayıları bir hayli fazla olan sahte davulculara yetkililer "Dur" diyor..

Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve kültürümüzün önemli bir parçası halindeki Ramazan Davulcularının da sahtesi ortaya çıkınca Belediye Zabıta Ekipleri sahte davulculara kanunlar çerçevesince dur demeye başladı.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte sahur saatlerinde davul çalarak insanların uyanmasına katkı sağlayan ve özellikle güzel manilerin çalınması ile neşeli dakikaların yaşanmasına neden olan Ramazan Davulcularının sahteleri çıkınca, vatandaşın şikâyet ve tepkileri de arttı.

Ramazan ayında mahalle ve sokaklarda davul çalmak için izin belgesi alınması zorunlu olmasına rağmen, tıpkı dilencilerde olduğu gibi haksız kazanç sağlamak amacıyla özellikle iftar saatlerine yakın davullarla gelerek bahşiş isteyen ve bunu sık sık gerçekleştiren sahte davulcular, hem vatandaşı hem de izinli Ramazan davulculuğu yapan şahısları sıkıntıya sokuyorlardı.

Bu yıl Ramazan ayında da vatandaşların sahte davulcularla ilgili sıkıntıları artınca konuyu Belediye Zabıta Müdürlüğü’ne şikâyet olarak iletilmesi üzerine harekete geçen ekipler, izinsiz olarak davul çalan ve vatandaşlardan bahşiş adı altında ısrarlıca para isteyen şahıslara yönelik olarak 5296 sayılı Kabahatler Kanunu ile 5393 sayılı Belediyeler Kanunu ve Zabıta Müdürlüğü Yönetmeliklerince hareket ederek cezai işlem uygulamaya başladı.

 Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan sahte Ramazan davulcularının ellerindeki davullara el konulurken, şahıslar hakkında tahkikat başlattılar. Yetkililer, bu tip uyarıları dikkate almayanlar hakkında yasal işlemlerin uygulanacağı konusunda uyarılarda bulunarak, “Hem vatandaşı canından bezdirmek, hem de izinli olarak bu mesleği yürütenleri zarara uğratma konusunda ısrarcı olanlar hakkında yasal işlemler ve cezai müeyyideler uygulanacaktır” dediler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.