San: Sağlıkta şikâyetler bitmiyor

San: Sağlıkta şikâyetler bitmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Fatih San, yaptığı yazılı açıklamada Ereğli’nin sağlık alanında ki sorunlarını değerlendirdi. San açıklamasında “ Ereğli’nin sağlık alanında şikâyetler bitmiyor” dedi.

San açıklamasına şöyle devam etti: “İnsanların yaşamını boyunca varlığını mutlu sürdürebilmesi için en önemlisi, sağlıklı bir vücuda sahip olmaktan geçer. Sağlığımızı korumak ve hayatta başarılı olabilmek için vücudumuza iyi bakmak ve hastalandığımız da gerekli olan sağlık hizmetinin en iyisini almak için sağlık birimlerinden birisine gideriz. Ereğli’mizin sağlık hizmetinden yeteri kadar yararlanamadığını çok kez belirtmemize rağmen, en ufak bir gelişmenin olmadığını gözlemledik. Aynı zamanda bizlere de bu konularda gelen şikâyetlerde de ciddi anlamda artış olmaktadır.

Taziye ziyaretine gittiğimiz bir yerde bir doktorumuzun bizim tespitlerimizin ve yaptığımız basın açıklamalarının doğru olduğunu belirtti. Bu şikâyetlerden biride Perşembe günü düzenlemiş olduğumuz seminerde milletvekillerine ulaştırmak üzere verilen notta bizi de şaşkınlık içerisinde bırakan bu yazıda şu ifadeler yer alıyordu. “Başbakanımız üç, beş çocuktan bahsediyor ama eşim doğum yapmak üzereydi. Acilen hastaneye götürdüğümde doğum doktorunun olmadığını belirttiler. Karaman’a götürdüm. Gider gitmez doğum olayı gerçekleşti. Bu durumu BİMER’ e yazdım. Oradan gelen cevap bir, bir bucuk ay sonra doğum doktoru hastanenize atanacak, bekleyin eğer o zaman ilgilenmezlerse bize şikâyetinizi bildirebilirsiniz.” Bu bir cevap mıdır? Yoksa insanlarla dalga geçmek midir? Doğum bir buçuk ay sonrasını mı bekleyecek? Ereğli de ortopedi uzmanı, anestezi uzmanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, nöroloji uzmanı, dermatoloji, göz doktoru, acil doktor sıkıntısı ciddi anlamda sıkıntı çekmektedir. Ereğli’ye doktor kadrosu açılmamaktadır. Doktor gelecek beklentisine girmeyelim. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı getirebilirlerse başarı değil eksikliklerin giderilmesidir. Güçlü bir milletvekilimiz olsa bu kadrolar açılır. Ereğli de doktor sıkıntısından kurtulur. Halkımızda bizlere şikâyetlerini belirtmekten vazgeçerler. Güçlü milletvekilini Ereğli olarak bizlere de tebrik etmek düşer. Önümüzdeki günlerde ataması yapılacak doktorlardan Ereğli ye ne kadar doktor gelecek bekleyip göreceğiz.

 

Geçen günlerde ziyaretimize gelen özel bir hastanenin başhekimi “maddi anlamda sıkıntı çekiyoruz. Devletin yedi yıl önce uygulamış olduğu fiyatlardan ameliyat, poliklinik hizmeti veriyoruz. Bu durumdan zarar görüyoruz. Bir işletme olarak zarar görmemek acısından hastaya yansıtıyoruz. Ücretlerde bu yıl yüzde 57 zam yapıldığını, hastaların çıkan faturaların düşürülmesi için başhekim olmam dolayısıyla günlük yirmi, otuz hasta kapımı çalıyor. Zor bir durumda kalıyoruz.” AKP Hükümetinin uyguladığı bu sistemden, devlet ve özel hastaneleri memnun değil gerçek anlamda hasta memnun değil. Getirdikleri durum ortada yapacakları bir şeyde yok. Üniversitede ki hocalarında hasta bakmasını ve ameliyat yapmasını yasakladılar. Şimdi tekrar eskiye dönüş sinyalleri veriyorlar. Yapboz tahtası sanki Türk insanın sağlığı.  Eczacılarda bu konuda hastalarla para konusunda karşı karşıya kalmaktan şikâyetlerini belirtiyorlar. Diş dolgu ücreti 35,6’TL den 77,9’TL artış %118,7, Röntgen ücreti 17,1 TL’den 36,8’TL artış %114, MR ücreti 165,7 TL’den 345,4 TL artış %129,8 Laboratuar tahlil ücreti 4,8 TL den 14,8TL’den %209,9 gibi ciddi anlamda zam gelmiştir. Bunun sıkıntısı halkımız çekecektir.

CHP’si olarak bizim önceliğimiz önce insan sağlığı olacak. Sağlıklı bir toplum kalkınabilir. Sağlık sorunlarıyla boğuşan kanser vaklarının her gün arttığı ve harcamalarını ileride büyük kısmını buralara aktarmak zorunda kalacak bir sağlık sistemi çökecektir. Çözüm yolu aklın ve bilimin ışığında çözüm sunan CHP’dir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.