San’dan İşçi Bayramı mesajı

San’dan İşçi Bayramı mesajı

CHP İlçe Başkanı Fatih San, yazılı bir açıklama yaparak, 1Mayıs işçinin emekçilerin bayramıdır dedi.

San yaptığı açıklamada, “ 1Mayıs işçinin emekçilerin bayramı.  Dünya da emekçilerin işçilerin birlikte kutladığı bir bayramdır. Dünya da 1800’lü yıllarda sanayinin gelişmesi iş gücüne gereksinimini doğmasına neden olmuştur.

İşçileri 12 saat kölelik şartlarında çalıştırılmasına karşı, verdikleri onurlu bir mücadele sonucunda, haftada 6gün,  8 saat insanca çalışma yaşamını kazandıkları gündür. Bugünün anlam ve önemini işçi ve emekçi kardeşlerimizin çok iyi bilmesi gerekiyor. Günümüzde sendikaların yok edildiği veya sarı sendikalar kurarak parçalandığı bir dönem yaşıyoruz. Sendikalı işçilerin çalıştırılmadığı, taşeronluğun (kölelik sistemi) yaygınlaştığı, sosyal güvencelerinin yok sayıldığı, işçi müfettişlerinin görev yapamadığı, 12 saatlik çalışma şartlarına zorlandığı bir dönemdeyiz. Asgari ücretin 800 TL olduğu açlık sınırının altında kalan, Bakanın bu parayla rahat bir yaşam sürdürülebileceğini belirttiği bir ülkedeyiz. İnsan onurunun en yüce değer olduğunu söyleyenler sorulması gerekiyor, 800 TL ile 4 kişilik bir aile sağlığından, eğitimine, beslenmesinden, barınmasına dünya standartlarında insanca bir yaşam sürmesi mümkün mü?

1 Mayıs 1977 olayları Türkiye için kara bir sayfadır. İşçilerin İstanbul Taksim Meydanı’nda yaptığı kutlamalarda işçilerin üzerine ateş açılması ve oluşan izdihamda 34 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu olaylara gerçekleştirenler bulunamamıştır. Taksim bu yüzden işçiler için ayrı bir önemi vardır. Yıllarca yasakladılar. İşçilerin onurlu mücadelesi sonucu tekrar Taksim de kutlamaya başladılar. O alanda kutlamak arkadaşlarına saygılarını sunmak en doğal haklardır.

Emeğiyle geçinen tüm çalışanların bayramını kutluyorum. İnsanca bir yaşam tüm insanlığın hakkıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.