San’dan Kamışlıkuyu izlenimleri

San’dan Kamışlıkuyu izlenimleri

Seçim çalışmaları kapsamında köy ziyaretlerine devam eden CHP Ereğli ilçe Başkanı Fatih San Kamışlıkuyu ziyareti hakkındaki izlenimlerini aktardı.

San izlenimlerinde şu ifadelere yer verdi: Köylülerimizle buluşmaya onları dinlemeye CHP’nin düşüncelerini anlatmaya devam ediyoruz. Kahvehanesi olan birkaç köyün dışında bütün köy gezilerimizi tamamladık. İkinci kez tekrar ziyarete gideceğimiz bu köylerde konuşma dışında görsel gösterilerle sunumlar yapacağız. Farklı bir yaklaşımla köylülerimize doğrularımızı en iyi şekilde anlatmaya çalışacağız.

 Bizlerle birlikte bu gezilerimize katılan bayan arkadaşlarımıza öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Hayatın her alanında bizlerle birlikte çalışan emeğini ortaya koyan çok değer verdiğimiz kadınlarımızın emeğini takdirle karşılıyorum. Siyasette bizde varız diyorlar. Onlarda bu gezilerimizde CHP’nin görüş ve düşüncelerini ifade ediyorlar. Bir işe kadın el attıysa o iş güzelleşecektir.

 Kamışlıkuyu Köyü sakinleriyle uzun süren bir süre sohbet ettik. Onların dertlerini dinledik. Köylünün durumunun iyiye gitmediğini bu gidişatın sonunda AKP’nin izlediği ve tarım politikasının 10 yıldır kendilerine hiçbir kazanç sağlamadığını belirttiler. Kahvehanenin bir köşesinde duran gübreleri gösterdi. “Gördüğünüz bu gübreleri büyük bir hayvan çiftliği verdi. Onlar adına mısır silajı ekeceğiz. Çünkü kendimizin gübre alacak mazot alacak paramız yok. Buğday ekiyoruz para etmiyor. Pancar ekeceğiz kotamız yok. Eskiden beyaz fasulye yetiştiriyorduk ondan da verim alamaz olduk. Büyük şirketlerin eline terk edildik. Hepimiz borçluyuz. Bankalara, kredi kartlarına, pancar kooperatifine, tarım krediye ya da esnafa borçlanıyoruz. Ürünümüzü kaldırmadan tüketiyoruz.” 

Üreticimiz dertli çünkü dünyanın en pahalı motorinini, en pahalı elektriğini, gübresini tüketiyor daha sonrada dünyadaki diğer tarım üreticileriyle yarış diyor. Dışarıda buğday ucuzmuş mısır ucuzmuş eee sende bu fiyata üretcekmişin insanlarla fazla dalga geçer oldular. Artık tek tip ürünler üretiliyor ülkemiz açısından son derece sıkıntı yaratır. Kendi kendine yeten bir ülke olmaktan çıktık her türlü tarım ürünü ithal eden bir ülke olduk. Bu duruma planlı tarım ve planlı hayvancılık politikası ile dur dememiz mümkündür. Köylülerimiz rüzgâr ve elektrik enerjisi ile kendi elektriğini üretecek yapıya kavuşturulmalı, 1.5 liraya mazotunu almalı. Uçak filosu gemi filosu olanlara 1,5 liraya mazotu verirken çiftçi kardeşimize 4,3 liraya vermekten biraz olsun çekinmeli. Daha fazla üretmeli ki dışarıdan tarım ürünü ithal etmeyelim. Üniversitelerle ciddi bir işbirliğine gidilmeli devlet çiftlikleri ve özel sektör artık ülkemizin tohumunu kendi üretebilecek yapıya kavuşturulmalı. Ülkemizin en meselelerinden birdir hibrit tohum üretmek ve bu işe ciddi anlamda yatırım yapmaktan geçiyor.

Ülke insanımızı besleyebilmek için. Dünyada tek üretilemeyen şey topraktır. Bu topraklara sahip çıkalım. Bu toraklar kolay kazanılmadı parayla satılamayacak kadar değerlidir bu topraklar” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.