San’dan Ulusal Egemenlik Mesajı

San’dan Ulusal Egemenlik Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Fatih San, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile yazılı bir açıklama yaptı.

Ereğli’de ki siyasi parti temsilcilerinden CHP Ereğli İlçe Başkanı Fatih San’da yayınladığı mesaj ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı. San mesajında şunlara değindi: “ Ulus olmanın bedelini Türkiye çok zor şartlarda elde etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu 1699 yılından beri gerilemesi sürerken Avrupa’nın sürekli gelişmesi 1789 Fransız devrimiyle ortaya çıkan ulus olma bilinci Avrupa’da ki topraklarımızı birer birer elimizden çıkmasıyla sonuçlandı.

Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kazanan Büyük Millet Meclisi ve lideri Mustafa Kemal Atatürk tam bağımsız olmanın erdemini, onurunu bu ülkeye armağan ettiler. 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile egemenliğin kayıtsız şartsız mecliste olması nedeni ile meclisin açılış tarihi olan, 23 Nisan tarihi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Çocuklarımıza emanet edeceğimiz, ülkemizi tam bağımsız olarak devretmek görevimiz olmalıdır. Tek egemen gücün padişahlık olduğu bir sistemden meclisin egemen olduğu bir sisteme geçerek milletin kendi kendini yönetmenin yolu benimsenmiştir. Günümüzde ise yeni anayasa konuşulurken 'başkanlık' sistemi konuşulmaktadır. Padişahlık özentisi bu düşüncelerin 90 yıl sonra tekrar konuşulur olması, meclis açısından çok vahim bir düşüncedir. Padişah özlemi çekenlerin bir kez değil bin kez daha düşünmesi gerekiyor. Ona seçme ve seçilme şansını veren demokrasinin kendisidir. Seçimle gelenlerin başkanlığı düşünmeleri kadar abesle iştigal bir düşünce olamaz.
 

Ülkemizin 80 yılda biriktirdiği değerleri yabancılara yok pahasına satarak ekonomiyi yabancılara teslim edenleri, doğayı yok sayarak madenleri yabancıya açanları, HES projeleriyle akarsularımıza kelepçe vuranları bu millet affetmeyecektir. Osmanlı da bu anlayışın sonunda çökmüştür. Tarihten ders almayanlar tarihin sayfalarında yok olacaklardır.
 

"Tam bağımsızlık benim karakterimdir" diyen Atatürk'ün yolu bizimde yolumuzdur. Bu yolda yürüyecek ve önümüze çıkan engellerin her türlüsüne karşı mücadeleye hazır olduğumuz bilinmelidir”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.