Savcıya ifade veren Çiller konuştu

Savcıya ifade veren Çiller konuştu

Savcıya 28 Şubat ile ilgili ifade veren Tansu Çiller, basın açıklaması yaptı. Refahyol hükümetinin darbeyle yıkıldığını ifade eden Çiller, "Bilgileri gördüm, belgelere şahit oldum" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında ifade veren dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, ''Üzüntüyle görülüyor ki o dönemin hükümetinin özellikle Doğru Yol Partisi kanadı hedef seçilmiş. Birinci amaç olarak Doğru Yol Partisi'ni çökertmek olarak Batı Çalışma Grubu kapsamlı bir çalışma sürdürmüş. Bunu yapmak için bu partinin genel başkanını o dönemde ölçülü ve doğrudan yıpratabilmek için her türlü haber ve her türlü imkanın kullanılması gerektiğini, birinci amaç olarak belirlemiştir'' dedi.

Çiller, yaklaşık 2,5 saat süreyle soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarından Mustafa Bilgili'ye ifade verdi. Çiller'e ifadesi sırasında avukatı Salih Çelen de eşlik etti.

İfadesinin ardından adliyeden ayrılırken gazetecilere açıklamada bulunan Çiller, şunları söyledi:

''Birkaç gün önce sayın özel yetkili Cumhuriyet savcısı beni aradı ve kendisinin 28 Şubat sürecine ilişkin ciddi ve geniş kapsamlı bir çalışma yaptığını ve bu çerçevede özellikle bizimle ilgili çok ciddi mağduriyet unsurları gördüğünü ifade etti. Bizi davet etti. Bugün bu davete icabet ettik. Kendisini dinleme imkanım oldu. Gerçekten çok geniş kapsamlı bir soruşturma ve bir çalışma süreci tamamlanıyor.

Bu süreç içerisinde görülüyor ki ve de üzüntüyle görülüyor ki o dönemin hükümetinin özellikle Doğru Yol Partisi kanadı hedef seçilmiş. Birinci amaç olarak Doğru Yol Partisi'ni çökertmek olarak Batı Çalışma Grubu kapsamlı bir çalışma sürdürmüş. Bunu yapmak için bu partinin genel başkanını o dönemde ölçülü ve doğrudan yıpratabilmek için her türlü haber ve her türlü imkanın kullanılması gerektiğini, birinci amaç olarak belirlemiştir. Ve yine bu sürecin sonunda, hepimizin bildiği gibi Refah Partisi de kapatıldı. Sonuç itibarıyla hükümet düşürüldü. Yine görülüyor ki bu dönemde her darbede olduğu gibi en fazla mağdur olan milletimiz olmuştur. Bu yakın tarih çok farklı yazılmış, millet farklı algılatılmış ve sonuçta bir dönem demokrasi dışı yöntemlerle ve milletin Meclis'e yolladığı aritmetik tahrip edilerek, milletvekili ikna odaları kurularak, milletvekili transferleriyle yeni hükümetler kurdurulmuş ve bizim içinde bulunduğumuz hükümet düşürülmüştür. Bütün bunların hepsinden daha önemli olan, tekrar ediyorum, milletin mağduriyetidir. Çünkü millet, bu aşamada sadece milli iradenin ipotek altına alındığı bir dönemi yaşamamış, batırılan bankayla, fakirleştirilen ülkeyle trilyonlarla ifade edilen miktarları bir yük olarak üstüne almış ve bunun acısını çekmiştir.''

Meclis Araştırma Komisyonu'nda konuşacak

Çiller, ''Bugün burada, bundan daha fazlasını ifade etmek istemediğini'' söyleyerek, ''Bugün her şeyden daha fazla, sadece toplanan bilgileri gördüğünü, belgelere şahit olduğunu'' bildirdi.

Çiller, şöyle devam etti:

''Bugün görüşlerimi açıklamak yerine, yargı sürecinin devam ettiği bir ortamda bu görüşlerimi daha ileride hepinizin de bildiği gibi davet edilmiş olduğum Meclis Araştırma Komisyonu'nda ifade etmeyi daha verimli buluyorum. Orada elbette, buradan çıkarılacak olan dersleri ve bu dersler çerçevesinde yapılması gerekenleri hep birlikte teslim etme imkanı bulacağız. Bütün bunları yaparken, bütün bu görüşlerimi milletle ve kamuoyuyla paylaşırken, ülkemizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna ve yeni nefret tohumları atılmamasına özen göstererek, bu derslerden çıkacak olan yapılabilecekleri ortak paydalarda buluşarak yapmanın, milletin beklentisi olduğunu düşünüyorum. Bu konuda umudum devam ediyor. Bütün bu görüşlerimi, alınabilecek dersleri, bu ruhla, minnetle ve bundan sonraki nesiller adına kamuoyuyla paylaşmayı bu dönemde gerekli gördüğümü de bir kez daha ifade ediyorum.''

Açıklamanın ardından arabasına yönelen Çiller, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Çiller arabaya binerken bazı vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

Çiller'in adliyede bulunduğu sırada, bazı eski milletvekilleri de adliyeye geldi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.