Şehitler Anıldı

Şehitler Anıldı

18 Mart Şehitlerini Anma günü kapsamında Ereğli İlçe Kaymakamlığı önderliğinde Ereğli Şehitliğinde ve Ereğli Kültür ve Spor Merkezinde bir program tertip edildi.

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Askeri Erkan, Ereğli Emniyet Müdürü Yücel Kaya, AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu ve vatandaşların katıldığı programın ilk bölümü Ereğli Şehitliğinde gerçekleştirildi. Şehitlikteki program çelenklerin konulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması, saygı atışının yapılması, dua okunması ve şehit mezarlarının gezilmesi ile son buldu.

Ereğli Kültür ve Spor Merkezinde Fen Lisesinin hazırladığı program ise saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Fen Lisesi Müdürü İradet Genç yaptığı açılış konuşmasında, “Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferini kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin “Şehitler Günü”nü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir destandır Çanakkale. Metrekareye 6 bin merminin ve 50 cesedin düştüğü bir destan. Asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir girişidir Çanakkale… Çanakkale bizim için her karış toprağında bir vatan evladının kendine mezar aradığı bir şehitler mahşeridir. Mehmetçiğin, Çanakkale’de topuyla, tüfeğiyle, süngüsüyle kazandığı zafer imanın ve vatan sevgisinin zaferdir” dedi.

Şehit Aileleri adına konuşan Başkan Yardımcısı Yılmaz Ertaştan ise konuşmasında, dönemin şartlarında imkansızın başarıldığı Çanakkale Deniz Zaferinin milletimizin birlik ve beraberlik ruhu ile yazdığı bir destan olduğunu kaydetti. Milli mücadele ruhunun ilk meşalesinin Çanakkale’de yakıldığını ifade eden Ertaştan, Çanakkale Zaferinin dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

İlçe Garnizon Komutanlığı adına konuşan J. Teğ. Barış Cordam ise, “Ülkemizi bölmek isteyen hainler hainliklerini gizlemiyorlar ama unutmasınlar ki Türk Milletine tarih boyunca hainlik yapanlar bunu çok pahalı ödemişlerdir” diye konuştu.

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı ise, “Türk milletinin şanlı tarihi ile onurlandığı, gurur duyduğu bir günü yaşıyoruz. Esaret nedir bilmeyen Türk Milletinin Çanakkale'de hürriyetini nasıl kazandığını, Mustafa Kemal önderliğinde kurulan devletin en önemli sahifelerinden birini teşkil etmektedir. Bayrağımız rengini aziz şehitlerimizin kanlarından almıştır. Türk milleti kendi şehitleri yanında yabancı memleketin şehitlerine da sahip çıkarak yere düşen insanlığı ayağa kaldırmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

Kürsüye çıkan son isim ise AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu oldu. Zorlu şehitliğin manevi bir duygu olduğunu belirttiği konuşmasında şehitlik ve maneviyat konularını ele aldı. Zorlu, Türk milletinin şahadet duygusunu yitirmediği için hep ayakta kaldığını ifade ederek, şahadet duygusunu yitirmediği sürece de ayakta kalacağını kaydetti.

Program Fen Lisesi tarafından hazırlanan sunumun ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.