Sektördeki Gelişme Terzilik Mesleğini Bitiriyor

Sektördeki Gelişme Terzilik Mesleğini Bitiriyor

45 Yıldır Ereğli’de terzilik mesleği ile uğraşan Ereğli’nin eski esnaflarından Terzi Mustafa Sarı, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini hemen hemen bitirdiğini söyledi.

Sarı, gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada terzilik mesleğinin 50 yıllık süreçte ki değişim sürecini anlattı.  İlk terzilik mesleğine 1967 yılında Ereğli’nin meşhur terzilerinden Çerkez Mehmet Ustanın yanında başladığını ifade eden Terzi Mustafa Sarı, meslekteki ustalık hayatına 1974 yılında başladığını kaydetti.

Meslekte yeni olduğu dönemlerde yaşadıkları bayramlar ile şimdikiler arasında çok büyük farklar olduğunu söyleyen Sarı, eski bayramlarda 4 kalfa ile birlikte 2 ay kadar bir sürede 250’ye yakın pantolon diktiklerini belirtirken, şimdilerde ise bayramlarda 30 pantolonu bile zor diktiklerini ifade etti.

Konfeksiyon sektöründe yaşanan hızlı gelişimin kendi meslek hayatlarını bitirme noktasına getirdiğini de kaydeden Sarı, mesleğe başladığı dönemlerde giyim sektöründe teknolojinin fazla gelişmemiş olmasının dikilen ürünlerde işçiliğinde kolay olmamasını beraberinde getirdiğini bildirerek, konfeksiyon sektöründe yaşanan gelişimin ürünlerde kalite düşüklüğünü de yaşattığını söyledi. Sarı, bir terzi tarafından iyi bir kumaştan dikilen pantolonun en az 5 yıl giyilebileceğini, ancak mağazalardan alınan birçok pantolonun ömrünün 1 yıl bile sürmediğini anımsattı.

Konfeksiyonun gelişmeye başlaması ile birlikte terzilik mesleği ile uğraşan ustaların kalfa ve çırak bulmada sıkıntı yaşadığını da dile getiren Sarı,  vatandaşlardan eski geleneklerini bozmayarak takım elbise ve pantolonda konfeksiyon ürünlerini tercih etmelerinden ziyade iyi bir terziye iyi ve kaliteli kumaşlardan güzel elbiseler diktirmelerini önerdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.