Sigaraya bir yasak daha geldi

Sigaraya bir yasak daha geldi

Sigaraya getirilen katı yasakların ardından artık sigarayı çağrıştıran şeyler de yasaklandı....

Yasaklar sağlıkla ilgili torba yasa teklifiyle geldi. TBMM Genel Kurulu’nda dün sabaha kadar devam eden çalışmayla kabul edilen yasa kapsamında tütün mamullerine yönelik yeni yasaklar getirildi.

Kabul edilen önergeyle öncelikle tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargilenin 18 yaşın altındaki çocuklara satışı yasaklandı. Yasaklar kapsamında sigara markaları hiçbir mal veya hizmet sektöründeki firma veya ürünlerle ilişkilendirilemeyecek. Hiçbir ürünün üzerinde tütün ürünlerini çağrıştıran herhangi bir işaret ve renk bulunamayacak.

Önergenin gerekçesinde, tütün ürünleri marka ve firma isimlerinin tütün ürünleri dışındaki mal ve hizmetler için kayıtsız şartsız yasaklanmasının, markaların korunmasına dair ulusal ve uluslararası hukuka uygun düşmediği vurgulandı. Bununla birlikte Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde “marka esnetme” ve “marka paylaşımı” anlamına gelecek şekildeki davranışların da önüne geçilmesi gerektiği belirtilerek, önergeyle marka kullanımının, amaca hizmet edecek şekilde sınırlandırıldığı ifade edildi.

Yasa uyarınca ayrıca, sigara paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, en geniş iki yüzünden her birine, bu yüzlerin alanlarının yüzde 65’inden az olmamak üzere, sigaranın sağlığa zararlı olduğuna ilişkin uyarı yazısı ve resimleri yer alacak. Daha önce uyarı yazı ve resimleri alanın yüzde 40’ını oluşturuyordu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.