Şikede karar pazartesiye kaldı

Şikede karar pazartesiye kaldı

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci: "Savci bey çok sessiz, onu unutuyoruz biz".

Türk futbolunda yaklaşık 1 yıldır devam eden Şike Soruşturması'nın 22. duruşmasında karar verilmesi bekleniyor. Duruşmaya verilen öğlen arasından sonra saat 14.00'da savunmalar alınmaya yeniden başlandı. Menajer Ali Kıratlı tam savunmasına başlamıştı ki, savcının yerinde olmadığı anlaşıldı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "1 dakika savci bey de gelsin öyle devam edelim. Kendisi cok sessiz, onu unutuyoruz biz" diyerek duruşmayı kesti.

Şike soruşturmasında artık karar vakti... Çağlayan Adliyesi'nde bugün görülen 22. duruşmanın ardından verilecek cezaların açıklanması bekleniyor. Şike davalarını ilk günden bu yana izleyen Radikal Gazetesi yazarı Kenan Başaran, bugün neler olabileceğini değerlendirdi. Başaran, bugün çıkacak karar ile birlikte Aziz Yıldırım'ın hüküm giyeceğini fakat tahliye edileceğini savundu.

İşte Kenan Başaran'ın bugüne dair beklentilerini kaleme aldığı o yazısı;

22. DURUŞMADAN DETAYLAR

* Hakim: Erteleme istiyor musun? M.Halis: O ne demek. Hakim: Yani farz-ı mahal ceza verdik. Kararı erteleyelim mi?

* Mithat Halis savunmasında, "Geldim, gördüm, müsadenizi istiyorum ve beraatimi talep ediyorum"

* Fatih Akbaba, Mithat Halis, Doğan Halis savunmalarını veriyor.

* Fenerbahçe Kulüp görevlisi Bülent İşcen savunmasını veriyor.

* Kıratlı: "Fenerbahçe'den başka her şey benim için teferruattır"

* Kıratlı: "Mehmet Berk'in hazırladığı iddianame ile burada aynı mutalaa ile karşılaşınca 19 duruşma boşuna diye düşündum. Savcılık faullu oynayıp, ofsayta bekleyip, gol atmaya calısmaktadırlar."

* Duruşma verilen öğlen arasının ardından saat 14.00'da yeniden başladı. İlk söz alan ise menajer Ali Kıratlı söz aldı.

* Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı, yararlanmak istediği kanunun numarasını şaşırınca salonda gülüşmeler yaşandı.

* Olgun Peker, savunmaların hızlı bir şekilde alınmasını talep etti. Bu talebe avukat Ali Rıza Dizdar, "Savunma mı yapmayalım" diyerek itiraz etti.

* Bir avukat: 25 milyon Fenerbahçe taraftarı da şikeden yargılansın.

* Vederson avukatı: Ali Yıldırım ile alacağı için yaptığı görüşme savcı tarafından yanlış değerlendirilmiştir.. Müvekkilimin bugün bile alacağı var.

* Savunma vermeyen sanık avukatları söz alıyor.

* İlhan Ekşioğlu avukatı Muammer Menekşe konuşuyor; "Müdahil iddialarina katilmiyoruz, biz hep futbolcu performanslarina atif yaptik. Tapeleri, hukuka aykırı delil olması sebebiyle hiçbir zaman kabul etmedik."

* Bucaspor ve Sivasspor avukatları aranın ardından savunmaları için söz aldılar.

EKİNCİ'DEN ORMAN'A: GELMİŞKEN STAT İŞİNİ ÇÖZSEYDİNİZ

* Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, heyetle birilikte salonda bulunan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'a; "Gelmişken stat ısını çözseydin" şeklinde seslendi.

* Kulüpler Birliği heyetinde Bursaspor, Antalyaspor, Eskişehirspor, Beşiktaş ve Mersin İY başkanları bulunuyor. TFF Başkanı Yıldırım Demirören heyet arasında yer almıyor.

* Kulüpler Birliği Başkanı ve yöneticileri mahkeme salonuna alınıyor. Salona giren başkanlar, sanık bölümündeki Aziz Yıldırım'ın elini sıktılar.

* Duruşmaya ara verildi.

* Beşiktaş Avukatı Ali Rıza Dizdar savunma yapıyor. Dizdar, "Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin bu talepelerle birbirleri hakkında ceza verilmesini istemesini kınıyorum ve taleplerin reddini talep ediyorum" dedi.

'ŞİMDİLİK' DEĞİL 'ŞU ANDAN İTİBAREN' YAZIYOR

* Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoglu savunmasını yapıyor. Mosturoğlu; Trabzonspor odakli teşvik girisimi ifadesi bizim değil savcinin ifadesidir.. Şike ve teşvikte gözlemci ve hakem raporları dikkate alınır. UEFA yazısında 'şimdilik' değil 'şu andan itibaren' deniliyor. Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi'ne katıldı. Dolayısıyla bu isten bir maddi kaybı da olmadı.. Aksine para kazandı.

* Uysever, "Örgütte süreklilik ve suç işleme kararlılığı aranır ama biz sadece bir sezon için örgüt kurmakla suçlanıyoruz. Fenerbahçe, hem şike ve teşvik, hem de örgüt kurduğu iddiasıyla, Trabzonspor hakkında ek iddianame hazırlanmasını talep etti. Asıl, tehdit vs olaylar Trabzonspor tarafında var. Şakar, cebir ve tehdit yapıyor. Ama Trabzonspor hakkında örgüt suçlaması yok."

"NEVZAT ŞAKAR CEZALANDIRILSIN"

* Uysever, "Buca-Trabzonspor maci, Trabzonspor'un son dakikada attığı tartışmalı bir golle bitti ama dosyaya girmedi. Trabzonspor, Sivas'a teşvik gönderdi. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Mithat Halis ve Asbaşkan Nevzat Şakar cezalandirilsin."

* Fenerbahçe vekili Ece Uysever, savunmasını yazılı okuyor.

* Ankaragücü Onursal Başkanı Cemal Aydın da Çağlayan Adliyesi'ne geldi.

BUGÜN YA DA PAZARTESİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım dahil 4'ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı davada, Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin yaklaşık 1 yıldır tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında bugün ya da en geç Pazartesi günü kararı vermesi bekleniyor.

KİME NE KADAR CEZA İSTENİYOR

"Futbolda şike" iddialarına ilişkin yargılamayı yapan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, 21. duruşmada;

"Bugün yapılan olan duruşmada karar çıkabileceğini, aksi durumda Pazartesi'ye tarih vereceğini söyleyen Ekinci "O gün, geriye kalan sanıkların savunmalarını alacağız. Müdahillerin diyeceklerini soracağız. Sonra sanıkların son sözlerini alacağız. Bir aksilik olmazsa Cuma günü karar vermeyi planlıyoruz. O gün biraz uzun sürebilir duruşma. Olmazsa, Pazartesi gününe de duruşma tarihi verebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

ŞENER KONUŞTU, YILDIRIM MÜDAHALE ETMEDİ

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, mütalaa karşı savunma yaptı.

SADRİ ŞENER: “TEŞVİK İDDİASI KOMİK"

Hakkında Ankaragücü ve Sivasspor maçları ile ilgili iddialar bulunduğunu belirten Sadri Şener, “Ankaragücü maçı öncesi konuştuğum Melih Bey ve Hamdi Bey Fenerbahçeli zaten. Fenerbahçe’nın avukatı az önce, kulübün eskiden ikinci başkanı olan Hamdi Bey’in cezalandırılması talebinde bulundu. Bu bir ilktir herhalde. Fenerbahçelilerle yaptığım konuşmadaki teşvik iddiası komik oluyor"dedi.

Mahkeme Başkanının bu sözleri tutanağa geçirdiği sırada müdahale eden sanık Aziz Yıldırım, “Hayır ikinci başkanlık yapmadı" diye konuştu.

“BERAATİMİ TALEP EDİYORUM"

Sivas-Fenerbahçe maçına ilişkin Zeki Mazlum ile yaptığım bir telefon görüşmesi dışında bir beyan olmadığını ifade eden Şener, “Mazlum ile kulüpten olan alacaklarına yönelik bir görüşme yaptık. Ayrıca benim dışımdaki üçüncü kişilerin bu maça ilişkin görüşmelerinde ne Sadri ne de Başkan kelimesi geçmemektedir. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

"TAHKİM'İN KARARI KESİN BİR KARARDIR"

Avukat Şeref Dede, "TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa'da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir.Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe'nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir. Bu kesin bir karardır"

AVUKAT BAYRAKTAR: UEFA DELİLLERİ İNCELEDİKTEN SONRA KARAR VERDİ

Davada söz alan Aziz Yıldırım’ın avukatı Köksal Bayraktar, “UEFA’nın kendisine gelen delilleri inceledikten sonra tahlil ederek kararını verdiğini belirtti. UEFA kararında ‘her türlü dinleme hakkının ihlali’ diye beyanda bulundu. Ona karşı da UEFA kendi yargılamasını yaptığını belirtti. Şike iddiasının maçların dışında telefon dinlemelerini dayanılarak ortaya konulması ve buradan cezalandırılmaya gidilmesi hukuka aykırıdır. Telefon konuşmalarında iddiaların , maçlarda somut olarak yansıma gerektiğini UEFA kararlarında vurgulamaktadır" dedi.

AVUKAT DEDE: TAHKİM KURULU KARARI YARGI KARARIDIR

Yıldırım’ın diğer avukatı Şeref Dede ise, “UEFA ve TFF’nin kararlarına ilişkin Trabzonspor’un avukatının söylediği sözler kabul edilemez. TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa’da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir.Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe’nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir.Bu kesin bir karardır" diye konuştu.

‘CEP TELEFONU’ YASAĞI

Öte yandan duruşmada bir avukatın telefonu çaldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “ O çalan cep telefonu mu? Nasıl bir çalma o öyle. Avukat bey canlı yayın mı yapıyor sunuz?" dedi. Avukatın, “Telefon efendim. Nasıl canlı yayın yapalım?"diye yanıt verdi. “Bilmem artık frekans falan olabilir" diyen mahkeme başkanı, öğleden sonra duruşmalara cep telefonu sokulmaması talimatını verdi.

KULÜPLER BİRLİĞİ, AZİZ YILDIRIM’I ZİYARET ETTİ

Öte yandan Kulüpler Birliği Başkanı olan Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ile bazı kulüplerin başkanları salona geldi. Başkanlar, sanık Aziz Yıldırım ile önce tokalaştı sonra ayaküstü sohbet etti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise, Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal’a , “Başkanlığınız hayırlı olsun" dedi.

MÜDAHİL TRABZON’UN AVUKATI KONUŞTU

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, müdahil Trabzonspor’un mütalaaya kaşı beyanlarını vermesi ile başlandı. Trabzonspor’un avukatı Nusret Yılmaz, “1974 yılında 1. lige çıkan, sonra şampiyonluklara ambargo koyan Trabzonspor aleyhine teşvik ve şike girişiminde bulunan sanıklar, Trabzonspor’un teşvik girişimini engellemek istediklerini belirttiler. Buna dayanak olarak, rakip takımdaki memleketi Trabzonlu olan futbolcuları gösterdiler. Bu yaklaşım Türk futbolunun yarınları açısından kabul edilemez. Bu savunmalara itibar edilemez. Burada avukatın biri Eskişehir- Trabzon maçında Trabzonlu doğumlu Eskişehirli futbolculardan bahsetti. Ancak o zamanki maçta oynayan Eskişehirspor kadrosunda Trabzon doğumlu kimse yok. Bu iş din, dil, ırk, meselesi değildir.Bu bir kişilik, şahsiyet ve adamlık meselesidir" dedi.

KAZIM KOYUNCU’NUN SÖZLERİNDEN ÖRNEK

Trabzon’un bir futbol şehri olduğuna dikkat çeken avukat Yılmaz, “ Trabzonsporluluk bir ruh, bir davranıştır. Rahmetli Kazım Koyuncu’nun dediği gibi bir direniştir. Bu ruh yediği ekmeğe ihanet etmemeyi gerektirir. Bu iddialar bir kenti, camiayı zedelemiştir. Sorumluluk sahibi insanlar beyanlarına dikkat etmelidir" diye konuştu.

“İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ"

3 Temmuz’da Türkiye’nin alışık olmadığı bu olayla karşılaştığını belirten Yılmaz, “Trabzon su süreci sükunetle karşıladı ve mahkemeye güvenini dile getirdi. Biz futbolun sahada oynanan oyun olduğunu, sahnelenen oyun olmadığını bilenlerdeniz. Bu yargılama aşamasında bazı Türk spor kulüplerinin totem ve uğur anlayışıyla yönetildiğine şahit olduk. Bunu da içimize sindiremiyoruz. Biz kimsenin mutsuzluğu üzerine mutluluk inşa etmeyiz. UEFA’nın Fenerbahçe’nin Avrupa Kupalarına kabul kararının, yargılamanız ile ilgisi olmamasına rağmen sanki ilgisi varmış gibi gösteriliyor. UEFA’nın kabul yazısı, sanki yargılama konusu eylemler gerçekleşmemiş gibi delil olarak sunulmaktadır" ifadelerini kullandı.

NİHAİ KARAR PAZARTESİYE KALDI

Mahkeme nihai kararı pazartesi saat 10'da verecek.

'Futbolda şike' iddialarına ilişkin davanın görüldüğü özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Mehmet Ekinci, 2 Temmuz Pazartesi günü sanıklara son sözlerinin sorulacağını ve davaya ilişkin kararın verileceğini bildirdi.

ADALET İSTİYORUZ

Sanıkların cezalandırılmasını talep eden avukat Yılmaz,. “Biz şeffaflık, temizlik ve adalet istiyoruz" dedi

TUTUKLU SANIKLAR ÇAĞLAYAN'A GETİRİLDİ

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI

Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge’nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

FİKRET ORMAN SALONDA

Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.

YOKLAMA YAPILDI

Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ

Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait akreditasyon kartı verildi.

KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN TAM DESTEK

Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal ve diğer kulüp temsilcilerinin bugün kararın verilmesi beklenen şike davasında Aziz Yıldırım'a destek için Çağlayan'da bulunacak. Kulüpler Birliği'ne sadece Galatasaray'dan bir yöneticinin Çağlayan'a gidip gitmeyeceği belirsizliğini koruyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.