Sözleşmeli er alımında büyük hayal kırıklığı

Sözleşmeli er alımında büyük hayal kırıklığı

Profesyonel ordunun ilk adımı olarak görülen ve kamuoyunda sıkça tartışılan sözleşmeli er uygulamasında, beklenen olmadı.

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK; sözleşmeli er yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ilk etapta, 5 bin 103 sözleşmeli er alımı için ilana çıktı. İlan çerçevesinde 17 bin 827 kişi ön kayıt yaptırırken, bu kişilerden sadece 503 kişi sözleşmeli er olmayı başardı. İkinci olarak 10 bin 659 sözleşmeli er alımı için ilana çıkılırken, ikinci ilana ise 13 bin 858 ön başvuru gerçekleşti. İkinci alımda ise sadece 453 kişi sözleşmeli er olabildi. Üçüncü ve son alımda ise toplam 10 bin 35 sözleşmeli er alımı için ilanı çıkılırken, 432 kişi sözleşmeli er olabildi. Söz konusu erlerle ilgili güvenlik soruşturması ise devam ediyor.

İlginin neden az olduğu araştırılıyor

Sözleşmeli er düzenlemesi çerçevesinde, son bir yıllık sürede toplam 25 bin 797 sözleşmeli er alımı için ilana çıkıldı. Yani 25 bin sözleşmeli er alımı için kadro tahsis edildi. Ancak, yapılan üç ayrı ilanda sadece bin 388 kişi sözleşmeli er olma şansını yakaladı. Yetkililer, şu anda, sözleşmeli er uygulamasının neden beklenen ilgiyi görmediğini araştırıyor. Sözleşmeli er sayısının düşük kalmasında, yeterli başvurunun olmamasının yanında, adayların büyük kısmının fiziki ve psikolojik testlerden geçememesi de etkili oldu. Sözleşmeli erlere, bin 634 lira maaş veriliyor. 8 yılın sonunda ise sözleşmeli erler, 49 bin liralık tazminat ile emekli olabilecekler.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.