Terör sorunu asla sıfıra inmez

Terör sorunu asla sıfıra inmez

9. Cumhurbaşkanı Demirel, bir takım açılış ve ziyaretler için geldiği Isparta'da Vali Memduh Oğuz'u makamında ziyaret etti. Demirel, 'Her gün cenaze kalkmasından kurtulmalıyız' dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son günlerde yaşanan terör olaylarına milletçe üzüldüklerini belirterek, ''Terör ülkenin en büyük derdi. Bunu 20 sene söyledim. Sıfıra indirilmesi belki mümkün olmayabilir, ama memleketin her gün cenaze kaldırmaktan kurtulması lazım'' dedi.

Ziyarette konuşan Demirel, son günlerde yaşanan terör olaylarının iç açıcı olmadığını söyledi.

Bingöl'de hayatını kaybeden polis memurları ile Afyonkarahisar'daki patlamada hayatını kaybeden askerlere Allah'tan rahmet dileyen Demirel, ''Terör ülkenin en büyük derdi. Bunu 20 sene söyledim. Sıfıra indirilmesi belki mümkün olmayabilir, ama memleketin her gün cenaze kaldırmaktan kurtulması lazım'' dedi.

Ülkenin her gün şehitlerine ağladığını dile getiren Demirel, ''Tabi ağlarız, şehitlerimiz bizim kahramanlarımız, bu ülkeye canlarını veren insanlar. 20 yaşında gencecik insanlar. Severek canlarını veriyorlar. Bu kahramanlara sonsuz minnet ve şükranımız var'' diye konuştu.

Terör meselesini etkisiz hale getirmek için gayret sarf edildiğini, bu gayretleri taktirle karşıladığını vurgulayan Demirel, bu yolda güvenlik güçlerine, askere, polise, istihbarat elemanlarına başarı diledi.

Milletin ümidini kaybetmemesi gerektiğine işaret eden Demirel, şöyle konuştu:

''Nasıl olsa bunların içinden çıkarız. Bu işleri yapanlar bir gün netice falan almak istiyorlarsa, bu mümkün değildir. Onlar Türk milletinin ne kadar güçlü, ne kadar büyük, ne kadar kuvvetli olduğunu farkında değiller. Yani biz devletiz. Devletler istediğini istediği gibi yapamaz, ama memleketimiz bunalmıştır, sıkılmıştır. Bunların bir an önce bitmesini istemek halkımızın hakkıdır. Bitirmek için gayret sarf edenlere de cesaret vermek lazım, ben bunu yapıyorum.''

Artık anaların ağlamasını istemediklerini ifade eden Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Umarım ki bu kan dökülmesi meselesi kısa zamanda nihayete erer. 'Analar ağlamasın' diyoruz. Her eve bir ölüm haberi geldiği zaman, bir şehit haberi geldiği zaman, oraya nasıl bir yıldırım düşmüş gibi acıyla sarıldığını görüyoruz. O yıldırım o eve düşmüyor, aynı zamanda hepimizin evine düşüyor. Onun için bu meseleyi en önemli mesele sayıyorum, saymaya da devam ettim.''

Devletin kanunu hakim kılması gerektiğine dikkati çeken Demirel, hiçbir sebeple hukukun dışına çıkılmamasını, bunun daha pahalıya mal olacağını kaydetti.

Süleyman Demirel, ''Devlet, hukukun içinde kalarak kanunları hakim kılmalıdır. Yani neticeyi, kanuni yollarla giderek almalıdır. Kanuni yollar içinde kuvvet kullanmak vardır. Kuvvet kullanmak sadece devlete aittir. Başka hiç kimse heveslenmesin'' dedi.

Vali Memduh Oğuz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Isparta'nın tarım, sanayi ve hayvancılık alanında son yıllarda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi'nin Isparta'ya büyük güç kattığını belirten Oğuz, Üniversite ile kentin bilimin merkezi haline geldiğini, yapılan çalışmaların ülke genelinde takip edildiğini söyledi.

Oğuz, ziyaretin anısına Demirel'e basımı Isparta'da yapılan Kuran-ı Kerim hediye etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.