Türker'den Erdoğan'a Ecevit cevabı

Türker'den Erdoğan'a Ecevit cevabı

DSP Genel Başkanı Türker, Başbakan Erdoğan'ı eleştirerek, "Siz ve partinizin mensuplarının, Bülent Ecevit'i, o fotoğrafta el pençe divan durmadığını bildiğiniz halde, el pençe divan duruyormuş gibi gündeme getirmesini üzücü buluyoruz. Keşke siz de Amerika

DSP Genel Başkanı Türker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bülent Ecevit hakkındaki sözleri üzerine yazılı basın açıklaması yaptı. Başbakan Erdoğan'ın, eski Başbakan Bülent Ecevit'e sözlü saldırıda bulunduğunu söyleyen Türker, "Ana muhalefet partisini eleştirmek için Bülent Ecevit gibi saygın bir Başbakan'ı siyasi malzeme olarak kullanmak, hem haleflerinden biri olarak Başbakan'a yakışmaz hem de Bülent Ecevit'in siyasete kazandırdığı nezakete hiç uymaz" ifadelerini kullandı. "Başbakan Erdoğan'dan Bülent Ecevit nezaketini beklemek elbette yanlıştır" diye devam eden Türker, "Ancak gerçeği yansıtmayan ve tarihi saptıran sözlere sessiz kalmak da yanlıştır. Bu nedenle bu konuda açıklama yapmayı ve Başbakan'ı özür dilemeye davet etmeyi gerekli buluyoruz" açıklamasında bulundu.

Bülent Ecevit'in ABD'de 'el pençe divan duran' değil, daima 'dik duran' bir lider olduğunu söyleyen Türker, "Bülent Ecevit'in Amerika'nın isteklerine boyun eğmemesi alışılagelmiş Türk-Amerikan ilişkileri doğasını bozmuş, bu yüzden de Ecevit hem Başbakanlıktan olmuş hem de partimiz iktidardan uzaklaştırılmıştır. Bülent Ecevit iktidarı feda etmiş ama Irak'ta Müslümanların öldürülmesine izin vermemiştir" dedi.

"PEKİ SİZ BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLEN ASKERLERİMİZ İÇİN NE YAPTINIZ?"
DSP lideri Türker şöyle devam etti:
"Ecevit, elinde beyzbol sopası ile poz vererek komşumuz Suriye'deki rejim değişikliğinin Türkiye tarafından gerçekleştirilmesini isteyen ABD Başkanı'ndan talimat almamış, Türkiye'yi Amerika'nın Ortadoğu'daki taşeronu yapmamıştır. Eğer Ecevit Amerika'nın karşısında el pençe divan durmuş olsaydı bugün DSP hala iktidarda olurdu. Bülent Ecevit hiçbir zaman Amerika'nın maşası olmamış bu nedenle Amerika tarafından el üstünde tutulmamıştır. Bülent Ecevit'in Amerika'ya boyun eğdiğini söylemek olsa olsa tarihi bilmemek ya da tarihi görmezlikten gelmektir. Bülent Ecevit'in dik duruşunu gösteren en bilindik olaylar, Kıbrıs Barış Harekatı, Türkiye'de haşhaş ekimi ve Amerika'nın Irak'ı işgaline karşı duruştur. Bülent Ecevit Amerika'nın Irak'a müdahalesine 'hayır' diyerek sizin döneminizde öldürülen 1.5 milyon Müslüman'ı ve ırzına geçilen, hamile kaldığı için intihar eden 10 bin Müslüman kadını korumak istemiştir. Peki siz bu konuda Amerika'ya ne dediniz? Önce bunu açıklayınız. Bülent Ecevit, hiçbir zaman ülkesini zora sokmamış, başka bir ülkede de kan dökülmesine de asla göz yummamıştır. Peki siz başına çuval geçirilen askerlerimiz için ne yaptınız? Suriye'de düşürülen uçağımız için nasıl bir çıkışta bulundunuz? Suriye'nin attığı bombalarla hayatını kaybeden vatandaşlarımız için nasıl bir önlem aldınız? Almadıysanız neden almadınız? Amerika'nın önünde el pençe divan duran siz misiniz Bülent Ecevit mi? Siz ve partinizin mensuplarının, Bülent Ecevit'i o fotoğrafta el pençe divan durmadığını bildiğiniz halde el pençe divan duruyormuş gibi gündeme getirmesini üzücü buluyoruz. Keşke siz de Amerika'ya karşı Ecevit'in yolunda gidebilseniz."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.