Türkiye kıskanılan bir ülke

Türkiye kıskanılan bir ülke

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Türkiye tabii kıskanılan bir ülke, bölgede güçlü bir ülke. Hem Avrupa'da hem komşularımızda Türkiye'ye dönük teröre destek veren unsurlar var, bunları biliyoruz'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Türkiye tabii kıskanılan bir ülke, bölgede güçlü bir ülke. Hem Avrupa'da hem komşularımızda Türkiye'ye dönük teröre destek veren unsurlar var, bunları biliyoruz'' dedi.

Erzurum'da temaslarını sürdüren Atalay ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uydudan yayın yapan Kardelen TV'de bir programa konuk oldular.

Hakkari'deki karakola saldırıya ilişkin, karakolların son durumu ve savunma sistemleri hakkında bilgi veren Atalay, bugün ciddi bir terör olayı yaşandığını ve Hakkari Çukurca yakınlarındaki karakola haince bir saldırı olduğunu ve bu saldırıda 6 asker ile 2 korucunun şehit olduğunu anımsattı. 

Türkiye'nin 30 seneye aşan bir terörle mücadelesi olduğunu belirten Atalay, şunları kaydetti:

''Hükümetimiz döneminde terörle mücadeleye biz tek boyutuyla bakmıyoruz. Bütün ciddiyetiyle, bütün ağırlığıyla güvenlik boyutunu tabii yürütüyoruz ama onun dışında terör zeminini yok edeci, terörün istismar imkanlarını ortadan kaldırıcı pek çok boyut üzerinde de çalışıyoruz. Yani vatandaşımıza sahip çıkma, güvenini kazanma, vatandaşımızın hak ve hukukunu belki önceleri ihmal edilmiş bazı hak ve hukukunu kendilerine teslim ederek, vatandaşımızın refah seviyesini yükselterek. Önce tabii terörün istismar zeminini ortadan kaldırmak lazım. Bir de doğrusu eskisi gibi değil, devlet-millet bütünleşmesi pek çok boyutta bugün çok daha ileri seviyede. 

Şunu da biz kabul ediyoruz, şu anda bunu kabul etmek lazım, söylemekte bir sakınca görmüyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti değişik zamanlarda insanının bazı kesimdeki vatandaşlarının güvenini kaybedici uygulamalar da yapmış. Devlet adına hareket eden bazı kişiler bunlara sebep olmuş olabilir. Devletin bazı vatandaş kesimleriyle sorunları olmuş, bazen dindar kesimlerle, bazen başörtülülerle, bazen Kürt kökenli vatandaşlarla, bazen Alevilerle. Bugün tabii AK Parti Hükümeti döneminde biz mümkün olabildiğince bütün vatandaşlarımızın hak ve hukukunu gözeten ve devleti vatandaşla daha barışık hale getirmeye çalışan bir politika izliyoruz.''

-''Türkiye kıskanılan bir ülke''-

Başbakan Yardımcısı Atalay, ''Bütün bunların içinde tabii terör olayı dışardan daha çok ülkemize gelen bir olay. Yani Türkiye kıskanılan bir ülke, bölgede güçlü bir ülke. Hem Avrupa'da hem komşularımızda Türkiye'ye dönük teröre destek veren unsurlar var, bunları da biliyoruz. Ama bu bir süreçtir. Türkiye de bütün gücüyle terörle mücadele ediyor. İnşallah terörle bu mücadelemizin bir sonu olacak, yani bu terörü de Türkiye yenecektir. Ama coğrafyamızda, çevremizde olup bitenler tabii teröre biraz da zemin sağlıyor. Şu anda bir Suriye olayı var, gelişen. Bütün bunları değerlendirmek gerekiyor.''

Karakollara yönelik çok ciddi çalışmaların olduğunu vurgulayan Atalay, ''Ama Türkiye'nin bu bölge sınırları zor bir bölge. Özellikle işte olayın meydana geldiği Çukurca bölgesi. Biliyorsunuz Irak sınırının ne kadar zor olduğunu. Oralarda maalesef bu tür olaylar yaşanıyor'' diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.