Türkiye Suriye kapılarını kapatıyor

Türkiye Suriye kapılarını kapatıyor

Suriye ile köprüler tamamen atıldı. Kaosun tam ortasındaki Suriye'ye karşı Ankara, kritik bir karar aldı

Türkiye, katliam ve iç çatışmaların sürdüğü Suriye'ye açılan gümrük kapılarını kapatma kararı aldı.

Türkiye ile Suriye arasındaki 900 kilometrelik sınır boyunca 13 adet sınır kapısı bulunuyor. Cilvegözü (Hatay), Öncüpınar (Kilis) ve Karkamış (Gaziantep) dışındakiler fiili olarak kapalı bulunuyordu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 'Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış kapıları kapatılacak. Buralardan geçici olarak, vatandaşlarımızın gerek ticari, gerekse yolcu olarak Suriye'ye çıkışları durdurulacak. Sadece Akçakale ile Yayladağ'da insanların geçişlerine izin verilecek' dedi.

Laleli Hilton Otel'de gazetecilerle iftarda buluşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çoğu muhalif güçlerin eline geçen gümrük kapılarının güvenlik nedeniyle geçici olarak kapatılacağını söyledi. 

Akçakale ve Yayladağ sınır kapılarını, akraba ziyareti yapacaklar için açık tutacaklarını ifade eden Bakan Yazıcı, daha sonra hazırladıkları metindeki maddeleri sıraladı:

1. Cilvegöz, Öncüpınar ve Karkamış kara kapılarında geçici olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın gerek ticari, gerekse yolcu olarak Suriye’ye çıkışları durduruluyor.

2. Suriye plakalı araçların uluslararası ticarete yönelik giriş ve çıkışları durduruluyor.

3. Suriye vatandaşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ülkemize giriş ve çıkışlarına izin verilecek.

4. Üçüncü ülke araçlarının uluslararası ticarete konu, Suriye’ye giriş-çıkışları durduruluyor. Yani Bulgaristan’dan gelen Suriye’ye giden bir tıra da izin vermeyeceğiz. Ancak üçüncü ülke vatandaşlarının ülkemize girişlerine izin vereceğiz. Yani Suriye’den bir İngiliz, bir Alman geliyorsa izin vereceğiz, alacağız onları. Ayrıca herhangi bir nedenle Suriye’den iade edilen eşyanın ülkemize girişine de izin vereceğiz.

5. Zorunlu ve öngörülmeyen durum itibarıyla gerekli tedbirler alınıyor. Şartların elverdiği durumda bu kararların kapsamı değiştirilecektir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.