Türkiye'de çalışan işinden memnun mu?

Türkiye'de çalışan işinden memnun mu?

Yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuç şaşırtıcı oldu.

Türkiye'de her 100 çalışandan 70'inin işinden memnun olduğu ortaya çıktı. İşini sevmeyenlerin oranı yüzde 14'te kaldı. Çalışanların en çok şikayetçi olduğu konu ise maaşların düşüklüğü.

Vatandaşların büyük bir kısmı sanılanın aksine işlerinden epeyce memnun. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2011 yılı itibariyle Türkiye'de çalışan bireylerin yüzde 7,6'sı mevcut işlerinden ''çok memnun'', yüzde 62,7'si ''memnun'' olduğunu belirtirken, yüzde 15,5 oranında çalışan işinden ''orta düzeyde memnuniyet'' duyduğunu ifade etti.

Çalışan bireylerin yüzde 12,3'ü mevcut işinden ''memnun olmadığını'', yüzde 2'si ise ''hiç memnun olmadığını'' kaydetti.

İŞVEREN DAHA MUTLU

Çalışanların işteki durumlarına göre işlerinden memnuniyeti değerlendirildiğinde de ücretli, maaşlı veya yevmiyeli olarak çalışanlardan işlerinden memnun olduklarını ifade edenlerin oranı yüzde 71 olurken, işverenler arasında bu oran yüzde 88,8 oldu.

EN BÜYÜK DERT ÜCRETLER

Ücretli çalışanların sorunları ele alındığında, bireylerin yüzde 50,3'ü işleri ile ilgili olarak ücret miktarını sorun olarak gördüğünü ifade ederken, yüzde 40,1'i ücretler arası farklılığı, yüzde 35,2'si çalışma koşullarını, yüzde 14,6'sı idari konuları sorun olarak değerlendirdi. Kamu kesiminde ücret miktarını sorun olarak gören çalışanların oranı yüzde 48,7; özel sektörde ise yüzde 51 oldu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.