Tutuklu generallerin durumu YAŞ'ta belli olacak

Tutuklu generallerin durumu YAŞ'ta belli olacak

TSK bünyesindeki personelin terfi ve atamalarının görüşüleceği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bu yıl kritik gündem maddeleriyle toplanıyor.

Tutuklu generallerin durumunun da görüşüleceği Şûra'da Suriye krizi masaya yatırılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak Şûra'da Suriye'deki PKK varlığı, sınırdaki tehdit boyutu, Şam'ın sahip olduğu kimyasal silah envanteri ve TSK'nın aldığı önlemlere ilişkin geniş kapsamlı bir güvenlik brifing verilmesi bekleniyor. 1-4 Ağustos arasında toplanacak Şûra'da Suriye'ye yönelik uygulanacak askeri-stratejik yöntemler de ele alınacak. Sınırdaki kritik birimlere yapılacak atamaların görüşüleceği Şûra'da son günlerde artan terör olaylarının da değerlendirileceği belirtiliyor.

Balyoz , Ergenekon , Andıç ve 28 Şubat davaları nedeniyle tutuklu bulunan generallerin durumu bu hafta toplanacak kritik Şûra'da karara bağlanacak. Tutuklu generallerin durumunun ne olacağı konusunda ise masada üç seçenek bulunuyor. Geçen yıllarda görev süreleri uzatılan tutuklu generaller bu yıl emekliye sevk edilecek, listeye yeni girenlere ise temdit verilecek. İkinci seçenek olarak da tutuklu generallerin tamamının emekli edilebileceği ifade ediliyor. Son seçenek olarak da tutuklu generallerin açığa alınabileceği konuşuluyor. Devletin zirvesinin üzerinde en ağırlıklı durduğu seçenek, tutuklu generallerin yaklaşık yarısının emekli edilmesi. Tutuklu generallerin durumuyla ilgili bir diğer seçenek de, bu generallerin görevlerinden açığa alınmaları.

"Açığa çıkarılan, tutuklanan veya firar ve izin tecavüzünde bulunan, cezası infaz edilmekte olan subaylar hakkında yapılacak işlem" başlıklı TSK Personel Kanunu 65. Madde'nin gerektirdiği şartlar, tutuklu personel için oluşmuş durumda. 65. Madde a bendinde "Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler" hükmü yer alıyor. Ancak son 2 Şûra'da hükümet bu seçeneği masaya taşımamıştı. Sadece 2010 Şûrası'nda üç personel için açığa alma işlemi uygulanmıştı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.