Üç kez milletvekili olana başkanlık yolu açılıyor

Üç kez milletvekili olana başkanlık yolu açılıyor

AK Parti, 3 defa üst üste seçilenlerin bir daha aday olamama sorununa çözüm getiriyor.

30 Eylül’deki büyük kongre öncesi önemli bir tüzük operasyonuna hazırlanan AK Parti, “3 dönem mağdurları”yla ilgili yeni düzenlemeleri önceki geceki MYK’da masaya yatırdı. Tüzükte yapılacak değişikliklerle, AK Parti’nin 3 dönem şartına takılan bakan ve milletvekilleri, İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyükşehir belediye başkanlıklarına aday gösterilebilecek. 3 dönem belediye başkanlığı yapanlar da vekil seçilebilecek, bakan olabilecek.

 

Ak Parti, 30 Eylül’de yapacağı büyük kongresinde önemli tüzük operasyonuna hazırlanıyor. Buna göre, 3 dönem şartına takıldığı için milletvekili olamayacakların büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilmesini engelleyen tüzük hükmü yeniden yazılacak. Yapılacak düzenleme ile 3 dönem belediye başkanlığı yapanlar, milletvekili; 3 dönem milletvekilliği yapanlar belediye başkanı olabilecek. Böylece “3 dönem yasağı” sadece yaptıkları görevlerle sınırlı olacak.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında, önceki gece 3.5 saat süren MYK toplantısında kongre hazırlıkları değerlendirildi. Partinin tüzüğünde yapılacak değişiklikler masaya yatırıldı. 3 dönem milletvekili yapanlara yeniden seçilme engeli getiren hüküm, tüzükte kalmaya devam edecek. Ancak bu maddeye bir dönem ara verdikten sonra yeniden seçilme hükmü konularak kısmen yumuşatılacak. Ak Parti’nin 3 dönem şartına takılan bakan ve milletvekillerine İzmir, İstanbul Ankara gibi büyükşehir belediye başkanlıkları aday gösterme projesinin önündeki engel tüzük değişikliği ile kaldırılacak. Ak Parti’nin mevcut tüzüğüne göre, 3 dönem belediye başkanlığı yapanın da, 3 dönem milletvekililiği veya bakanlık yapanın da başka bir görev almasına olanak bulunmuyor.

 

Rotasyona formül

 

Kongrede yapılacak değişiklikle, 3 dönem belediye başkanlığı yapan, yeniden belediye başkanı olamayacak; ancak partide başka görevler verilebilecek. 3 dönem milletvekililiği yapan da aynı haktan yararlanacak, partide farklı görevler alabilecek. Yani belediye başkan adayı olabilecek. Örneğin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir veya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının önünde engel kalmayacak. 3 dönem belediye başkanlığı yapanlar da milletvekili seçilebilecek, bakan olabilecekler.

 

3 dönem mağdurları

 

Tüzükte yapılacak başka bir değişiklikle “3 dönem mağdurlarının” sayısı azaltılacak. Parti yöneticileri, konuya ilişkin şunu söyledi: “Bizim tüzüğün 132. maddesine göre, sadece aday olanlar da 3 dönem yasağına giriyor ve 4’üncü kez aday gösterilemiyorlar. Bunu, ‘3 dönem aday olan’ değil, ‘3 dönem üst üste seçilen’ şeklinde netleştireceğiz. Bakıyorsunuz, bir dönem milletvekilliği yapmış, 2 dönem aday olmuş ama seçilmemiş arkadaşlarımız da yasak kapsamına giriyor. Bu adil değil.”

 

MYK’yı etkileyecek

 

Yapılan hazırlığa göre, partinin yetkili kurulları MKYK ve MYK’da 3. dönemini dolduran parti yöneticileri de bu kapsamda yeniden aday gösterilmeyecek. Bu konuda son anda bir değişikliğine gidilmemesi halinde uygulama, Ak Parti yönetimindeki birçok önemli ismi yönetim dışında bırakacak. Uygulamanın, Ak Parti’nin en üst yönetim organı MYK’da Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Salih Kapusuz, Hüseyin Tanrıverdi, Bülent Gedikli, Nükhet Hotar, Reha Denemeç ve Haluk İpek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yöneticiyi etkileyebileceği belirtildi. Bu konuda durumu en rahat olan parti yöneticisinin ise bir dönem ara verdikten sonra geçtiğimiz dönem yeniden milletvekili seçilen Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem olduğuna dikkat çekildi.

 

AK Partili 3 başkan ihraç istemiyle disipline

 

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gece toplanan Ak Parti MYK’da 3 ilçe belediye başkanı, kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Erdoğan’ın da onay verdiği bu operasyonla ihracı istenenler arasında partinin 5 kadın başkanından biri olan Giresun Doğankent Belediye Başkanı Nazmiye Kabadayı da yer aldı. Şubat ayında makam aracının kurşunlanmasıyla da gündeme gelen Kabadayı ile birlikte haklarındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın verdiği soruşturma onaylarıyla yargılanan Bursa Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç ve Konya Doğanhisar Belediye Başkanı Salih Öztoklu’nun da ihracı istendi. Ak Parti’den üst düzey bir yönetici, şu bilgiyi verdi: “Yerel yönetimler başkanlığımız 12 başkan yardımcısıyla birlikte 7 gün 24 saat esasına göre partili 1667 belediyemizin düzenledikleri festivallere kadar bütün faaliyetlerini gece gündüz takip edip incelemektedir. Yolsuzluk ve usulsüzlük yapan, partinin görüntüsüne zarar veren, tüzüğe aykırı davranan olduğu takdirde biz bunları affetmeyiz. Haklarında ciddi iddialar bulunanlarla ilgili hemen gerekli işlemleri yapıyoruz. Bunları partimizde barındırmayız. Bu işlem herkesin kulağına küpe olmalı.”

 

İhracı istenen 3 başkandan Koç, “Konuyu öğrenelim. Ona göre eteğimizdeki taşları dökeriz” dedi. Başkan Koç, “Görevi ihmal” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış, 5 yıl hapis cezası almış, Mahkeme cezayı tecil etmişti. Başkan Nazmiye Kabadayı da, “Basından öğrendim. Birkaç yere sordum; ‘Teşkilatla uyumsuz olduğum, içkili ortamda bulunduğum’ gibi konulardan bahsettiler. Giresun Ak Parti eski Milletvekili Hacı Hasan Sönmez, hakkımda 25 maddelik suç duyurusunda bulunmuştu. Bunlardan 19’una soruşturma izni verilmedi. 6’sıyla ilgili mahkeme devam ediyor. Neden olabilir diye düşünüyorum. Bana intikal eden bir şey olursa açıklama yaparım” dedi. Doğanhisar Belediye Başkanı Öztoklu telefonlara çıkmazken, belediyenin özel kalem müdürlüğü yetkilileri, kendilerine resmi bilgi ulaşmadığını ve başkanın açıklama yapmayacağını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.