Ülkücü gençlik Azerbaycan Türklerini andı

Ülkücü gençlik Azerbaycan Türklerini andı

Hocalı Katliamında hayatını kaybeden Azerbaycan Türkleri Ereğli’de dualarla anıldı.

1992 yılının 25 Şubatını 26 Şubatına bağlayan gece Ermeni güçleri tarafından Hocalı Kasabasında gerçekleştirilen ve 613 Azerbaycan Türkü’nün haince katledilişinin 21. Yıldönümünde Ereğli Ülkü Ocakları Başkanlığınca Ülkü Ocağı toplantı salonunda Mevlüd programı düzenlendi.

MHP Ereğli İlçe Başkanı İrfan Aksoy, Ülkü Ocağı Başkanı Hasan Fehmi Bıyık ve Ulu Cami imamı Hasan Çınar’ın k atıldığı Mevlüd-i Şerif de Hocalı katliamında hayatını kaybeden Azerbaycan Türkleri için Kuran-ı Kerim ve dualar okundu. Katılımın yoğun olduğu programda katılımcı geçlere dini bilgiler de sunulurken ülkü gençliğin marşı okunarak Hocalı Katliamının 21. Yılı dualarla anıldı. Ereğli Ülkü Ocakları Hocalı Katliamında şehit olanların ruhları için Kur'anı Kerim okuttu.

Ereğli Ülkü Ocakları Başkan vekili Hasan Fehmi Bıyık yaptığı açıklama da; '' 25-26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasının Azeri halkı bir katliama uğradı. Silahlı Ermeni güçleri, askeri birliklerin de desteğiyle giriş ve çıkışlarını önceden kapadığı Hocalı kasabasında Azeri halkını katlederek insanlığa karşı suç işledi. Katliamın bilânçosu ağırdı. Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70′den fazla yaşlı dâhil olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı acımasızca öldürülmüş, 487 kişi de ağır yaralanmıştır. Katliam sonrası 1275 kişi rehin alınmıştır. Rehinelerin 150’sinin akıbeti hâlâ bilinmemektedir.

Belleklerde tazeliğini koruyan bu acı olaydan sonra cesetler üzerinde yapılan incelemelerde, cesetlerin birçoğunun yakıldığı, derilerinin yüzüldüğü, karınlarının yarıldığı, hunharca öldürüldükleri belirlenmiştir. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz bırakıldıkları tespit edilmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı olaylarını Dağlık Karabağ’ın Ermeniler tarafından işgali sürecinde gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirmiştir. Hocalı’da yaşanan katliam, insanlığın ortak acısıdır.

Azeri kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyor ve paylaşıyoruz. 21 yıl önce tarihin en büyük zalimliklerinden birisi Dağlık Karabağ’da yaşandı. Bugün, 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece, 21 yıl önce çoluk çocuk, kadın, erkek demeden sayısı henüz bilinmeyen yüzlerce Azeri kardeşimiz katledildi. Saldırıda yaşamlarını kaybedenleri rahmetle tekrar anıyor, insanlığın bu katliamın hesabını bir gün mutlaka sorması gerektiğine inanıyor ve tüm dünyanın bu insanlık suçunu telin etmesini bekliyoruz. Bu olayın tüm dünya halkları tarafından doğru anlaşılmasını, böyle acı olayların bir daha yaşanmamasını ve Katil Ermenistan’ın Karabağ’dan çekilmesini temenni ediyoruz.

Yüce TÜRK milleti olarak yüreğimiz Azerbaycan’la beraberdir, yüreğimiz zulme uğraya tüm Türk kardeşlerimizle beraberdir. Hocalı Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.