Usta Ellerin Dokunduğu Eşsiz Sanat Eserleri

Usta Ellerin Dokunduğu Eşsiz Sanat Eserleri

Konya'nın Ereğli İlçesinde işlenen tarihi araç ve gereçler usta ellerin dokunuşları ile eşsiz sanat eserlerine dönüşüyor.

İç Anadolu Bölgesinde bulunan yalnızca 3 bakır işleme ustasından biri olan Güray Sağlam (41), 35 yılın verdiği bilgi, birikim ve tecrübe ile vatandaşların atalarından kalan tarihi bakır araç ve gereçlerini yaptığı el işi işlemelerle eşsiz sanat eserlerine dönüştürüyor. 1980'li yıllarda başladığı işine aralıksız devam ettiğini ifade eden Güray Usta, yaptıkları işin bir meslek dalından ziyade bir Sanat dalı olduğuna dikkat çekiyor.

İç Anadolu'da bu Sanatsal Mesleğin sadece Konya'da ve Ereğli'de yapıldığını söyleyen Güray Sağlam, 80'li yıllarda popüler bir meslek dalı olan Bakır İşlemeciliğinin şimdilerde ise gelir seviyesi düşük olduğundan dolayı tercih edilmeyen meslek grupları arasında olduğunu, hatta ve hatta nesli tükenen bir meslek dalı olduğunu kaydetti. Vatandaşların atalarından kalan anıları yaşatmak için bakır kap ve kacaklarını kendilerine getirdiğini belirten Sağlam, kendilerinin ise bu araç ve gereçleri bilgi ve tecrübe donanımları ile eşsiz sanat eserleri haline getirdiklerini söyledi.

Sağlam, İşlenmek üzere kendilerine getirilen araç ve gereçlerin en az 50 yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar kendisine getirilen araç ve gereçlerdin en eskisinin yaklaşık bir buçuk asırlık bir tarihi geçmişe sahip olduğunu kaydeden Güray Usta, bakır araç ve gereçlere yanlızca işleme yapmadığını, işlediği her gerece iç dünyasından farklı duygu ve düşünceleri kattığını dile getirerek, böylece eşsiz sanat eserlerinin ortaya çıktığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.