Vekil ve vali arasında "şehit" polemiği

Vekil ve vali arasında "şehit" polemiği

Mustafa Kalaycı, Konya kent merkezinde şehit cenazelerinin küçük bir cami ve dar alanda yapıldığı eleştirisi üzerine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, "Bu sorulara kanuni gerekçelerle cevap verebilecek durumda değilim" diyerek karşılık verdi

Konya'da düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına şehit cenazeleri damgasını vurdu. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile Vali Aydın Nezih Doğan arasında yaşanan kısa süreli polemik, Vali Doğan'ın "Bu sorulara kanuni gerekçelerle cevap verebilecek durumda değilim" cevabıyla son buldu
Konya'da düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına şehit cenazeleri damgasını vurdu. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile Vali Aydın Nezih Doğan arasında yaşanan kısa süreli polemik, Vali Doğan'ın "Bu sorulara kanuni gerekçelerle cevap verebilecek durumda değilim" cevabıyla son buldu

Konya’da, Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) konferans salonunda gerçekleşen kutlama törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Ayşe Türkmenoğlu, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, ilgili kurumların müdürleri ve esnaf temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, Ahiliğin sanat, ahlak, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve konuk severliğin bir ifadesi olduğunu söyledi. Türklere özgü olan Ahiliği kuranların Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük katkıları olduğuna değinen Duvarcı, “Ahi, helalinden kazanan, yerinde harcayan, ölçü-tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten, kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olan, ahlakı ana sermaye edinip akıl yolunda yürüyen kişidir” dedi.
KONESOB Başkanı Duvarcı, yüzyıllar önce güzelliklerle, sevgiyle, kardeşlikle, birlik ve beraberlik içinde yaşanmış Ahilik sistemine, prensiplerine bugün de kendilerinin sahip çıktığını ifade ederek, “Bizim bütün çabamız, Ahilik geleneğine bağlı kalarak, üreterek, daima iyiye, güzele ve gelişmiş ülkeler seviyesine, esnafımızı, güzel yurdumuz Türkiye’yi, Türk insanını ulaştırmaktır” diye konuştu.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de konuşmasında, toplumun orta direğinin esnaf olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, esnaf teşkilatına Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını diledi.

VEKİL VE VALİ ARASINDA TÖREN POLEMİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, soyadından anlaşılacağı üzere kendisinin de esnafın içinden biri olduğunu kaydetti. MHP Milletvekili Kalaycı, terör saldırılarını lanetleyerek "Ankara’da şehitler, şehrin en büyük camisi olan Kocatepe Camisi'nden son yolculuğuna uğurlanır, Konya’da neden küçük bir camide dar alanda tören düzenleniyor. Konya'nın ilçelerinde şehit cenazelerine binlerce kişi katılırken, Konya merkezde sadece şehidin ailesi ve güvenlik güçleri törende yerini alıyor. Konyalılar duyarsız mı? Elbette hayır. Biz istiyoruz ki; Konya'daki bütün camilerden sela verilerek, herkes haberdar edilsin. Cenaze törenlerinde hocalarımız 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde sloganlar atılmaya başlanınca megafonla tekbir getirtiyor. Herkes bunun farkında. Kimse tekbir getirmesini bilmiyor mu? Bu konularda çok şikayet alıyoruz" dedi.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.