Vergi rekortmenleri açıklandı

Vergi rekortmenleri açıklandı

Ereğli’nin 2012 yılı vergi rokortmenleri açıklandı. Sarraf Cuma Özdemir, 142 bin 080 TL ile bu yılın vergi rekortmeni oldu.

2012 yılı vergi rokortmenleri açıklandı. Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Nazım Yılmaz vergi rekortmenlerini açıkladığı basın toplantısında şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere mükelleflerimiz, 2012 yılı kazançlarını ve elde ettikleri gayrimenkul sermaye iratlarını (Kira Geliri) 1-25 Mart 2013 tarihleri arasında beyan etmişlerdir. Böylece bir beyan dönemini daha geride bırakmış olduk.

Birazdan, adlarını vergi rekortmenleri listemize yazdıran ve taşıdıkları sosyal sorumluluk duyguları dolayısıyla Ereğli’mizin yüz akı olan mükelleflerimizi sizler aracılığıyla kamuoyumuza takdim edeceğiz.

Ereğli ilçesi 2012 vergilendirme dönemi yıllık gelir vergisi beyanlarına ilişkin sonuçlara göre; 2013 yılının Mart ayında, 3035 yıllık gelir vergisi beyannamesi ve 1235 gayrimenkul sermaye iradına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmiştir.

Verilen beyannamelerden yıllık gelir vergisi beyannamesi ile 29 milyon 857 bin 598 TL matrah beyan edilmiş ve bu tutar üzerinden 6 milyon 68 bin 673 TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir. Aynı dönemde verilen gayrimenkul sermaye iradına ilişkin gelir vergisi beyannamelerinde ise 3 milyon 502 bin 669 TL matrah ve bu tutar üzerinden de 596 bin 427 TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir.

Konya genelinde 2012 vergilendirme dönemi için yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilen matrah toplamında bir önceki döneme göre % 9,05, Ereğli İlçesinde ise % 7,99 oranında artış olmuştur. Yine Konya genelinde gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri) matrahında, yüzde % 23,81 artış yaşanırken, Ereğli ilçesinde bu oran % 16,16 olarak gerçekleşmiştir.

Gelir vergisi mükelleflerinde Konya İlinde kişi başı ortalama 9.850,-TL matrah beyanında bulunulmuş, beyan olunan bu matrahlar üzerinden ise mükellef başına ortalama 2.197,-TL yıllık gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir. Ereğli ilçemizde ise; kişi başı ortalama 9.837,-TL matrah beyanında bulunulmuş, beyan edilen bu matrah üzerinden ise kişi başına ortalama 1.999,-TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir.

GMSİ (kira geliri) mükelleflerinde Konya İlinde mükellef başına ortalama 5.039,-TL matrah beyan edilmiş, bu matrahlar üzerinden ortalama 1.063,-TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir. Ereğli ilçemizde ise; kişi başı ortalama 2.836,-TL matrah beyanında bulunulmuş, beyan edilen bu matrah üzerinden ise kişi başına ortalama 483,-TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir.

2012 yılı vergilendirme dönemi gelir vergisi rekortmenlerimizden ilk 10 mükellefimiz şöyle:

Birinci Cuma Özdemir ikinci Abdulkerim Koç, üçüncü İsminin açıklanmasını istemiyor, dördüncü İsminin açıklanmasını istemiyor, beşinci Adem Aksoy, altıncı Mustafa Akdağ, yedinci Zühal Savaş, sekizinci Günseli Erden, dokuzuncu Ali Aşkın ve onuncu Ferit Uslu

2012 yılı vergilendirme dönemi G.M.S.İ. (kira geliri) rekortmenlerimizden ilk 10 mükellefimiz ise şöyle

Birinci Ahmet Ramazan Vural, ikinci Hasan Akküç, üçüncü Cem Akküç, dördüncü Alaaddin Akküç, beşinci Hasbi Zeyrek, altıncı İsminin açıklanmasını istemiyor, yedinci Onur Kaymak, sekizinci Fevziye Polat, dokuzuncu Zeliha Yörükoğlu, onuncu Meltem Naiboğlu.

Gelir Vergisi mükelleflerimizin beyannamelerini verme konusundaki hassasiyetlerini, tahakkuk eden vergilerini ödeme konusunda da göstermeleri; gecikme zammına ve elektronik haciz gibi cebri takibat işlemlerine maruz kalmamaları temennimizdir.

2012 yılı Gelir Vergisi ilk 10 sıralamasına girmiş mükelleflerimiz başta olmak üzere, ödediği vergilerle ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan mükelleflerimizin tamamına bir kez daha teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.