Yapıda ruhsat kolaylığı

Yapıda ruhsat kolaylığı

Yapı ruhsatı düzenleme süresi 5 güne düşüyor. Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu bu sürenin bile fazla olduğunu söylerken İMO Konya Şube Başkanı Ali Çınar, kararın olumlu sonuçlarının olacağını belirtti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı ve İmar Kanunu’nda yapacağı değişiklikle yapı ruhsatı düzenleme süresini 30 günden 5 güne indirmeyi planlıyor. Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, değişikliğin bürokrasinin azalması ve işlerin daha da hızlanması açısından önemli bir adım olduğunu kaydetti. Başvuru sırasında evrakların tam olması halinde 5 günün de fazla olduğunu aktaran Yazıcıoğlu, “Ruhsat için başvuru yapıldığında evraklarda eksik yok ise Bakanlığımızın ön gördüğü bu süre bence fazla bile” dedi.

HERKES İÇİN OLUMLU BİR GELİŞME

Bakanlığın çalışmasından ümitli olduklarını aktaran İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar ise, “Bu hem bizim için hem de vatandaş için olumlu bir gelişme. Bizim isteğimiz meslek odalarının göz ardı edilmemesidir. Odaların deneyiminden ve birikiminden yararlanılmalıdır. Ayrıca odaya kayıtlı üyelerin ruhsat işi için sicillerin sorulması ruhsat alımından sonra yapılıyor. Bu sorguluma işlemlerinin ruhsattan önce yapılmasını istiyoruz. Bu sayede hem vatandaş hem de odamız için oluşabilecek olumsuz durumun önüne geçebilsin” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.