Yılın Ahisi Ereğli'den Seçildi

Yılın Ahisi Ereğli'den Seçildi

Ahilik Kültürü Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Konya’da düzenlenen programda meslek yaşamı ve Ahilik kültürüne hizmeti nedeniyle yılın Ahisi Ereğlili bir esnaf seçildi..

Konya’da, Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) konferans salonunda gerçekleşen kutlama törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Ayşe Türkmenoğlu, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, ilgili kurumların müdürleri ve esnaf temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, Ahiliğin sanat, ahlak, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve konuk severliğin bir ifadesi olduğunu söyledi. Türklere özgü olan Ahiliği kuranların Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük katkıları olduğuna değinen Duvarcı, “Ahi, helalinden kazanan, yerinde harcayan, ölçü-tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten, kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olan, ahlakı ana sermaye edinip akıl yolunda yürüyen kişidir” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de konuşmasında, toplumun orta direğinin esnaf olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, esnaf teşkilatına Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını diledi.

Yılın Ahisi Ereğlili Tornacı Aslan

Konuşmaların ardından insan ilişkileri ve başarılı meslek yaşamıyla Ahilik kültürüne hizmeti nedeniyle Konya’da yılın Ahisi Ereğli’den tornacı Aslan Yenigün seçildi. Yenigün’e Konya Valisi Aydın Nezih Doğan tarafından plaket verildi. Program, Ahilik’te kalfalığa geçişi sembolize eden temsili ‘Şed Kuşatma’ töreni ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.