Zirai mücadele eğitimleri devam ediyor

Zirai mücadele eğitimleri devam ediyor

Pestisit Kalıntısını ve Kanserojen etkisini önleyerek gelecek nesillerin sağlıklı gıdaya kavuşması amacıyla Zirai İlaç Kullanımı Eğitim Toplantıları devam ediyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay “Zirai İlaç Kullanımı, İlgili Yönetmelikler, Yaptırımlar” konularında düzenlenen eğitim toplantısı vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Ziraat Odası toplantı salonunda yeniden yapıldı.

Yaklaşık 250 katılımcının iştirak ettiği eğitim çalışmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Orhan Soylu üreticilere Bitki Koruma Ürünleri Yönetmeliğindeki değişiklikler, Zirai ilaç kullanım esasları, cezai işlemler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Ziraat Mühendisi Orhan Soylu insan sağlığının önemini belirterek, Bakanlığın bu konuda çok hassas olduğunu, bunun sonucunda yaptırımların her geçen yıl daha da ağırlaştığını ve üreticilerin tarım ilacı kullanımında birçok etkene dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. 

Ziraat İlaç Uygulama Belgesinin artık bütün ilaçlama yapan kişilere zorunlu hale geldiğini vurgulayan Soylu, bu belge olmadan yapılacak ilaçlamaların tespiti sonucunda bin 279, ayrıca reçetesiz ilaç kullananlarında yine bin 279  para cezası ile cezalandırılacağını belirtirken İlaç satan bayilerin ise 5 katı fazla ceza ödeyeceğini ifade etti.  

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, üreticilerin muhakkak üretici kayıt defterlerini almaları ve titizlikle kullanmaları gerektiğini, ayrıca kullanılacak ilaçların niteliği ve kullanımıyla ilgili İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendislerinden bilgi almalarını ve reçetelerini yazdırarak doğru zamanda doğru süre aralıklarında ilaçları kullanmaları gerektiğini, bu sayede ilaç kalıntısız üretimin sağlanacağının altını çizdi ve yönetmeliğe uymayanların ciddi para cezalarıyla cezalandırılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.