Böbreğiniz için yazın bol su için

Böbreğiniz için yazın bol su için

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, böbreklerin korunması için yaz aylarında bol su içerek böbrekte kan akımının artırılması tavsiyesinde bulundu.

Böbrek nakil operasyonları ile adını duyuran Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde bir kişi daha yapılan nakille sağlığına kavuştu. 9 yıldır diyalize giren 65 yaşındaki Rahime Erdem’e, Antalya’dan 66 yaşında beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışlanan böbreği nakledildi. Nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, hastanın en kısa sürede sağlığına yeniden kavuşacağını hatırlatarak, böbrek hastalıklarına karşı alınması gereken önlemlere değindi.
Doç. Dr. Erikoğlu, sıcak yaz günlerinde bol su tüketilmesini tavsiye ederek, “Tüm dünyada böbrek yetmezliğinin en önemli sebepleri arasında ilk üç sırada; şeker hastalığı, hipertansiyon ve böbrek iltihaplanması yer almaktadır. Böbrek hastalıkları kronikleştikten sonra temel olarak çözümü sadece böbrek nakli oluyor. Bu hastalıklardan korunmak yani kronik böbrek yetmezliğinin geciktirilmesi bizim için daha önemli. Şeker hastalıkları olan hastalar, şekerini düzenli kontrol ettirdiği sürece tansiyonun yüksek olan hastalar ilaçlarını düzenli kullanıp ve gerekli tuz kısıtlaması yaptıktan sonra, tansiyonlarını kontrol ettikleri sürece böbrek hastalıklarına yakalanma riski daha geç oluyor. Ayrıca böbreklerin korunması için özellikle sıcak yaz aylarında bol su içerek böbrek kan akımını arttırmaları ve idrar çıkışını hızlandırmaları, böbreklerin çalışmasını kolaylaştırması gerekiyor. Bu önlemlerle böbreklerin iflası, kronik hastalığa doğru gidişi engellenebilmekte ve azaltılabilmekte” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.