Etik mi ahlak mı?

Yabancı dillerden dilimize geçen bu kelime maalesef ahlâk kelimesinin yumuşatılmış hali olarak kullanılıyor. Nasıl olsa halk anlamaz fikri hâkim bu konuda.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Etik ‘e göre Etik  en yalın tanımıyla töre bilimi anlamındadır... Etik terimi Yunanca ethos yâni "töre" sözcüğünden türemiştir. Yanlışı doğrudan ayırabilmek amacıyla ahlâk kavramının doğasını anlamaya çalışır. Türkçe ahlâk bilimi olarak da anıldığı olmuştur. Ayrıca Türkçede etik sözcüğü ahlâk sözcüğüyle eş anlamlı olarak da kullanılır. Töreye uymayan anlamı da içermektedir.

Nedir Ereğli’mizde etik / ahlâki olmayan?

Her gün çoğumuzun önünden geçtiği Kültür Merkezi meselâ. Kimin tarafından yapıldığını tüm Ereğli biliyor. Biliyor da üstündeki yapılış tarihi bir yıl sonraya çekilmiş yani 2008 iken hokus-pokus 2009 oluvermiş. Bu kadar da olmaz dediğinizi duyuyorum. Ama oldu. Sessiz Ereğli yine, güç karşısında içinden konuştu derim ben de.  

Aslında seçime yetişme sorunu olmasaymış Ereğli çok daha modern bir Kültür Merkezine kavuşabilirmiş. Bir arkadaşımın arkadaşı anlattı: O zamanki MHP İlçe Başkanı Sayın Ayhan Dargeçit nefis bir kültür merkezi projesi hazırlatmış ve belediye başkanı Ahmet Özdoğan’a sunmuş. Anlatılanlara göre çok güzel bir proje imiş ama seçimlere yetişemeyeceği için şu anki proje tercih edilmiş. Keşke Sayın Dargeçit’in projesi uygulanabilseydi.

Bir de belediyenin en kalifiye elemanlarının 3. katta değerlendirildiklerini(!) duyuyoruz.  3. katın belediyede ne anlama geldiğini soruveriniz lütfen. İş bilenlerin oturtulması etik midir? Siyasi midir? İlgililer ilgilenecektir zaten.

İlk yazıda içiniz daha fazla karartmayayım, diğer etiksizlikleri 2. yazımıza saklayalım.

Sonuçta yapılanlar ne etiğe (!), ne iş etiğine, ne dini etiğe, ne erdemler etiğine sığmaz. Bu etiksizliğe (!) ses çıkarmayan basın ise gazetecilik etiğine uymamaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.