Doç. Dr. Salih Yılmaz

Doç. Dr. Salih Yılmaz

EREĞLİ’DE SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN

Türkiye’nin her yerinde seçim başlangıcı verilmiş gibi gözüküyor. Bu seçim başlangıcının kazasız belasız geçmesi için çalışanlar olduğu gibi bunu bir fırsat gibi değerlendirerek karışıklık çıkarmak ve kargaşa ortamı oluşturarak bundan nemalanmak isteyenlerin olduğu biliniyor. Ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde tüm emniyet teşkilatı halkın huzurunu bozmaya yönelik faaliyetlere karşı hazırlık yapıyor.

Ereğli’mizde de Ramazan ayına girerken sakin ve dostane bir yapı gözleniyor. Tarihten itibaren bu kadim şehrin insanı hangi fikirden olursa olsun karşılıklı konuşmayı ve uzlaşmayı becerebilmiştir. Bizim ayrılıklarımız ve tartışmalarımız hep bu şehir üstüne olmuştur. Ramazan ayı içerisinde elbet seçimlere yönelik birçok çalışma yapılacaktır. Bu çalışmalar sırasında ümit ediyoruz ki kimse kimseyi kırmasın.

Özel Üniversitenin Açacağı Yüksekokul ve Ereğli Havaalanı Ne oldu?

Geçen haftaki yazımda Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin Ereğli’de açacağı yüksekokulun Sayın Belediye Başkanı Hüseyin OPRUKÇU’nun anlaşılmaz tavırları nedeniyle Karaman’a gittiğini yazmıştım. Evet, bu haberde hiçbir yanlışlık yok. Sayın OPRUKÇU, gereken ilgiyi göstermeyip ilgili bina tahsisini yapamadığı için ilgili yüksekokul Karaman’a taşınmıştır. Sayın OPRUKÇU ise yaptığı açıklamada THK Üniversitesiyle bina tahsisi konusunda anlaşamadıklarını dile getirmiştir. Yüksekokulun yapılamaması demek aynı zamanda havaalanının da yapılmaması anlamına geliyor. Çünkü bu özel üniversite aynı zamanda okul ile birlikte havaalanını da yapacaktı. Sonradan öğreniyoruz ki üniversiteye tahsis edilen havaalanı arazisi ne olduysa yok olmuş. Peki neden? Bu soruyu tüm Ereğli halkı adına Belediye Başkanımıza soruyorum? Neden böyle bir yol izlediniz?

Bakın Sayın OPRUKÇU, bir gazeteye verdiği demeçte bununla ilgili şöyle diyor: “…THK Vakfı yöneticileri ile görüştük, kendilerine okul binası olarak eski Öğretmenevi binasını Meclis onayı ile tahsis ettik. Ancak onlar kullanım hakkını tapu ile istedi. Bu bina kaçak bir bina, tapusu olmayan şeyin nasıl tapu devri yapılabilir. Bunu izah ettik ve belediyenin yarım bırakılmış dört katlı bir binasını tamamlayarak tahsis etme yoluna gittik. Bu binayı da THK Vakfı yöneticileri beğenmedi. Yani onların Ereğli’de okul açma isteklerine verilen cevaplar onlar tarafından beğenilmedi, yapabileceğimiz bir şey olmadı.”

Yukarıdaki cevabı okuduğunuzda; “insan oturduğu belediye binasını verir yine de bu okulun Ereğli’de biran önce açılmasını sağlardı” demek geliyor içimizden.  Bu olayın gündeme gelmesinden sonra birçok kişi; “siz biliyordunuz da neden müdahale etmediniz?” diye yorumda bulundular. Aslında bu olaya müdahale edildi. THK Üniversitesi her ne kadar ilk yatırımını Karaman’a yapmış olsa da Ereğli’ye de yüksekokul yapma konusunda milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Cem ZORLU’dan öğrendiğimize göre vekilimizin olaya müdahale etmesiyle yeni bir mutabakat sağlanmış gözüküyor. Bu mutabakata göre Ereğli’li bir hayırsever bina yapmayı kabul etmiş ve böylece THK Vakfı yöneticileri de Ereğli’de yüksekokul açma konusunda karar almışlardır. Fakat havaalanı konusu Belediye’nin tavırları nedeniyle ertelenmiştir.

Peki, Havaalanı yerinin başka amaçlar için kullanılması ve yılların emeğinin boşa gitmesine karşı Başkanımızın cevabı nedir? Cevap da şöyle: “…Ereğli’nin tabiî ki bir hava alanına ihtiyacı olduğunun bilgisinde ve bilincindeyiz. Bu nedenle bölge belediyeleri olarak Niğde, Bor, Aksaray ve Ereğli’nin ortak bir havaalanına ihtiyacı olduğuna inanıyoruz ve girişimlerde bulunuyoruz. Özellikle bu komşu belediyelere de hizmet sunması amacıyla Zengen’in arka kısımlarında kalan bölgede tarıma ve yerleşmeye el verişli olmayan alanlar mevcut…” Yani demek istiyor ki evet ben havaalanına tahsis edilen araziyi başka işler için kullanacağım. Yıllarca uğraşılarak tahsis edilen ve Ereğli için en uygun araziyi ne yaptınız?

Değerli Ereğlililer, herkes olan biteni bilsin istiyoruz. Kimseye küfretmeden ve küfrettirmeden Ereğli’de söz verilip de yapılmayan sözlerin takipçisiyiz. Sayın Başkan, elbet yazılanlara üzülüyor ve kızıyordur. Fakat siyasetçi adam eğer doğruları söylemiyorsa kaybetmeye mahkûmdur. Hem unutulmamalı ki insanın yanlışını arkasından değil de yüzüne karşı söyleyenlerdeniz. Biz başkaları gibi şakşak yapmıyoruz.

Gelelim geçen hafta ilçemizde olan şenlik meselesine. Evet, Kiraz Festivali Ereğli için önemli bir şenliktir. Sayın Oprukçu’nun ilk seçildiğinde yapmış olduğu bu festivale 3 yıl ara verdikten sonra seçim döneminde yeniden yapmaya karar vermesi düşündürücüdür. Fakat eksik olan taraf bu festivalin tüm Türkiye’de duyurulabilecek olmasıdır. Örneğin TRT ile yapılacak bir görüşme ile belgesel niteliğinde bir Kiraz Festivali tüm Türkiye’ye ulaştırılabilirdi. Festivale CHP, AK Parti, BBP, Saadet ve diğer parti temsilcileri, milletvekilleri ve bakanlar da çağrılarak geniş katılımlı bir şenlik yapılabilirdi. Şimdi diyebilirsiniz ki ben çağırdım ama gelmediler. O zaman sizde bir sorun var. Eğer ki siz her gün basında çıkıp olmadık sözlerle insanlara demedik laf bırakmazsanız sizin davetinize de gelmezler. Değerli Başkan, birleştirici ve hoşgörülü olmayı vazife edinir ve insanları kırmamayı öğrenirseniz daha huzurlu bir Ereğli ortaya çıkacaktır.

Hoşgörü ve birleştiricilik için Ramazan ayı Ereğlimiz için iyi bir şans olabilir. Bu Ramazan’da ben yaptım oldu deyip de Ramazan iftarı için olmadık hizmetleri görürsek şaşırmayalım. Sayın OPRUKÇU ilk seçildiğinde iftar vakti kurulan çadırları kaldırtmıştı. Bunun nedenini kendisine sorduğumuzda ise “ihtiyaç sahiplerinin değil de herkesin bu çadırlarda iftar açtığını ve buna izin vermeyeceğini” dile getirmişti. O zaman anladık ki bu gidiş hayırlı bir gidiş değil. Ramazan ayında kurulan iftar çadırından yararlanmak sadece ihtiyaç sahiplerine mi mahsustur? Ey değerli Başkanım, iftar çadırından bırakın herkes yemek yesin. Bakalım Sayın Başkan bu Ramazan’da bu çadırların kurulmasına izin verecek mi? Malum seçim yaklaşıyor. Değerli dostlar şunu unutmayalım ki "İftar ibadet coşkusudur gösteriş ve eğlence değil." Buna hepimiz özen göstersek yeridir.

Bu arada Sayın Başkanımızdan ricamız Belediye’nin 4 yılda harcamış olduğu para kalemlerini internet sitesine yüklemesidir. Nedendir bilinmez ama bu ricamıza cevap alamıyoruz. Çok bir şey istemiyoruz. Belediyenin 4 yılda kuma harcadığı para ne kadardır? Belediye hangi inşaat şirketi veya şahıslara ne kadar ücret ödemiştir? İşte asıl kıyamet o zaman kopacak. Belediye eliyle Gazino yapan bir şehir olarak hala gazinoların taşınmasını bekliyoruz. Malum siz söz vermiştiniz. Gerçi 2009’da seçim zamanı ev, iş vb. birçok söz vermiştiniz. Siz unutmuş olabilirsiniz de Ereğli’li sözlerinizi unutmadı.

Değerli Başkanın, her gün köylere hizmet götürdüğünü, yollarını yaptığınıza dair demeçlerini duyuyoruz. Bundan 4-5 ay önce tarafıma verdiğiniz cevapta benim işim köy yolları yapmak değil, devlet yapsın diyordunuz. Şimdi ne olduysa şehirdeki mahalleler unutuldu köyler önem kazandı. Kendisinden ricamız kendi köyümüz olan Böğecik Köyü’nün (kendisinin deyimiyle) kardeşlerinin kum ocağı dolayısıyla bozulan yollarını bir zahmet yapmasıdır. Malum yüzlerce kişi yaz ayı için köye döndüğünde kum ve toz ile boğuşuyor. Koskoca köy bir kum ocağı sebebiyle yok oluyor…

Bu arada 2009 seçimlerinde MHP’den İl Genel Meclisi üyesi seçilen Sayın Mehmet TUNÇ, AK Partiye geçti. Mehmet Bey’den bu geçişin sebeplerini basın toplantısıyla duymak isteriz. Bazı okuyucularımız Ereğli’de bir önceki dönemdeki olayları gündeme getirerek eleştiride bulunuyorlar. Değerli okurlarımız o dönemi eleştirmemizin bir anlamı yok. Çünkü zaten halk iradesiyle bir değişim yaşanmış. Bizim halkın seçimine saygı duymaktan başka ne sözümüz olabilir ki…

Ereğli’de organize bir gurup sıkça küfür ve tehdit mesajlarıyla AK Partiyi öven yazılara hakaret ve küfür içerikli yorumlarda bulunuyorlar. Yapmış olduğumuz araştırmada bu kişilerin planlı biçimde yorum ve küfürler yaptıklarını tespit etmiş bulunuyoruz. Bunlardan ikisini ben şahsen mahkemeye vermiş bulunuyorum. Bu arkadaşlar anlaşılan tehdit ve küfürle eleştirileri engelleyebileceklerini düşünüyorlar veya birileri bunları yönlendirerek besliyor. Bakalım aslan kesilen arkadaşlarımız yüce mahkemeler karşısında da aslan olacaklar mı? Değerli dostlarım küfür ve hakaret içermeyen her türlü yorum yapılabilir. Fakat karşı cevap veremediğiniz yazılara veya fikirlere küfürle karşılık verdiğinizde iş değişir…

Mevlana yazmış olduğu Mesnevi’sine her gün bir yerden bir yere göçmek ne güzel, bulanmadan dupduru akmak ne hoş diye başlıyor. Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım diyerek devam ediyor. Bunları okuyunca oturup düşünüyor insan. Ve yeni şeyler söyleyenleri önce biz eleştiriyor, ısrarla değişime direniyoruz. Oysa değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu hepimiz biliyoruz…

Ereğlimizin Ramazan ayının mübarek olmasını diliyorum. Allah bu güzel şehrimize ve yaşayanlarına mutluluk, sağlık ve huzur getirsin.

Selam ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.