Doç. Dr. Salih Yılmaz

Doç. Dr. Salih Yılmaz

Ereğli Gündemi ve Belediyeler Yasası

Geçen haftalarda Sayın Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin OPRUKÇU’yu televizyondan izledik. Kendisini oldukça gergin gördüm. Birçok soruya cevap verir mi diye bekledim. Fakat nafile. Daha borçlara bile cevap alamadık. Emmioğlu’nun performansına bakınca kanaatim şudur ki belediyede başkan da dâhil borçların ne kadar olduğunu bilen kimse yok. Düşününki; “borçları nasıl ödediğimize ben de hayret ediyorum” diyor. Demek ki borçların ödendiğine dair bilgisi de yok. Desenize Ereğli, borçları hiçbir zaman öğrenemeyecek. Ben bir ipucu vereyim. Sayın Başkan borç deyince sadece İller Bankasından aldığı kredileri anlıyor. Ancak vergi borçları, SSK borçları, maaşlar ve şirketlere olan borçları açıklamıyor. Mesela borçların ne kadarı sadece kum borcudur? Sayın başkan görevde olduğu sürede kuma ödenen parayı açıkladığında asıl hengâme orada kopacak desek yeridir.

Bu arada yıkımlara sevindik. Zaten AK Parti Hükümeti de kredileri verirken bu yıkımların biran önce yapılması için verdi. Hatta siz bu yıkımları hızlı biçimde yapacağınıza dair sözler sarf etmişsiniz. Sizin beyanlarınıza binaen krediler de hızla onaylanmış. Fakat gelgelelim neresi yıkılmışsa molozu en az 6 ay yerde kalıyor. Nedir bu moloz sevdası? Ulu Cami önü hala yapılacak. Akbank önü yapılacak, Gazinolar taşınacak? 4 yıldır ömrümüz -ecek, -acak ile geçti.

Sayın Başkan, reklama harcadığı parayı buralara harcasaydı şimdiye kadar tüm molozlar yerden kalkmış olurdu. Ereğlimiz 5 yıl boyunca hangi belediye hizmeti gördü, kaç kişiye iş olanağı sağladı, kaç kişiyi ev sahibi yaptı diye düşündüğümüzde alacağımız cevaplar ancak yıkımlar olacaktır. Bu arada bunları neden söylüyorum? Çünkü bunların hepsi başkanın seçilmeden önce yaptığı vaatlerdi.

Peki, Ereğlimiz ne kazandı? Burada kazanan birisi varsa o da sadece Hüseyin OPRUKÇU ve belediyeye kum taşıyan ocaklardır. Bunu kimsenin görmediğini zannediyorsanız hayal âleminde yaşıyorsunuz demektir. Ereğli’de dedikodu yayan birkaç zatı muhterem, Hüseyin OPRUKÇU’nun AK Partiden teklif aldığını fakat kendisi tarafından kabul edilmediğini söylüyorlarmış. Anlaşılan OPRUKÇU yine farklı bir strateji peşinde… Sayın Başkan bu dedikoduya kimin inanacağını düşünüyorsunuz?

Ereğli’yi güzel günlerin beklediğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu şehir hiçbir şehre benzemez. Tüm partilerin bir araya geldiği, ortak proje ve yatırımlarla hızlı bir ilerlemenin olacağından şüpheniz olmasın. Eğer ki bu şehirde siyasi zıtlaşmalar ve kamplaşmalar artarsa bilin ki hepimiz birlikte kaybedeceğiz. Bu kayıp belki bizler tarafından hissedilmeyecektir. Fakat bizden sonra gelecek nesillerin çoğu bu şehirde yaşamıyor olacak. Bu arada Ereğli’de farklı parti ve şirketlerce yapılan anketlerin sonucunu açıklayayım. Anketlere göre Ak Parti Ereğli’de ilk sırada çıkıyor. İkinci parti CHP. Üçüncü parti ise MHP’dir. 

MUHALEFET

Ereğli’de muhalefet partilerinin Ereğli’nin gündemine dair birlik ve beraberlik içerisinde olmaları gereklidir. Bu muhalefeti yaparken de kırıcı olmak yerine yapıcı olmak daha faydalı olacaktır. Örneğin Ereğli’nin hangi sorunları olduğu ve bu sorunlara nasıl çözüm önerileri getirdiklerini merak etmiyor değiliz.

Sayın dostlarımız unutmayalım ki mesele insanların kişisel çıkarları veya kavgalarda kimin üstün geldiği değil, Ereğli’nin sorunlarının ne olacağıdır. Daha önce de ifade ettiğim gibi tüm paydaşların katılacağı ve katkı sağlayacağı bir platformun oluşturulması gereklidir. Kırgınlıklar ve çekişmeler bir yana bırakılmalıdır. Yaşadığımız dönem gönüllerin fethedilme dönemidir. Biz bu kadim Ereğli’yi nasıl geliştirebiliriz onu düşünelim. İnanıyorum ki bunu hep birlikte yaparak geleceğe daha güvenli bakacağız.

AK PARTİ

Ereğli Ak Parti’de seçim çalışmalarının yoğun ve planlı bir biçimde yürütüldüğünü görüyoruz. Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Ömer EĞER’in gençliği ve enerjisi ile parti yönetiminde yer alan yönetim kurulu üyelerinin disiplinli çalışmaları birleşince ortaya güzel sonuçların çıktığını söyleyebilirim. Bu çalışma planına Konya Milletvekili Sayın Prof. Dr. Cem ZORLU’nun da dâhil olmasıyla bugünlerde AK Partide seçim başlangıcı verilmiştir. Ereğli’de Ak Partide siyaset yapmış ve yapan tüm paydaşların bir araya geldiği yemekli bir toplantının yapılacağını biliyoruz. Bu toplantıda hem bilgi paylaşımı hem de Ereğli sorunlarının tartışılması muhtemeldir. Bundan sonra Ereğli’ye diğer Konya milletvekillerinin de geziler yapacağını düşünürsek birçok sorunun yerinde tespit edilerek çözüme kavuşturulacağını düşünebiliriz.

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ NE OLDU?

Bu arada daha önceki yazımda sorduğum bir soru vardı. Türk Hava Kurumu Üniversitesinin şehrimizde açmayı düşündüğü okul için Fatih Cami bölgesindeki dükkânları yer olarak gösteren zihniyet nasıl bir Ereğli sevdalısıdır? demiştik. Bu sorumuza cevap alamadık. Bu hafta içi öğrendik ki Sayın Belediye Başkanı üniversitenin havaalanı yapacağı bölgeyi başka kurumlara tahsis ediyormuş. Ey başkan bu üniversitenin şehre gelmesine karşı neden direnç gösteriyor ve karşı çıkıyorsunuz anlayamadık. Bu konuya dair soru sorduğumuz yetkililer bu işin yokuşa sürülmesi konusunda tüm iddiaları Belediye Başkanına çeviriyor.

BELEDİYELER YASASI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasası ile 2014′ten itibaren Büyükşehir’e bağlanacak ilçeler, belde ve köylerin imar planıyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nden bir karar geçtiğini söyledi. Başkan Akyürek, 2014 yılı Mart ayını beklemeden 2013 yılı içinde Konya’nın tamamının planlanmasıyla ilgili çalışmalara başlayacaklarını söyledi.  Bu şartlarda Büyükşehir belediyesinin AK Parti tarafında kalacağı ve değişmeyeceğini biliyoruz. Yeni yasaya göre merkez ve çevre ilçelerin de aynı partiden belediye başkanlarınca yönetilmesi hizmetlerin daha hızlı gelmesi bakımından faydalı olacaktır.  

Bundan önceki yazılarımızda açıklamaya çalıştığımız yeni yasanın son bölümüne göre aşağıdaki soruları cevaplayarak yeni yasaya dair yazılarımızı da tamamlamış olalım.

Belediyelerde, köylerde veya diğer kapatılan kurumlarda çalışan personelin durumu ne olacaktır?

Kaldırılan il özel idaresi, belediye ve köylerin personel, taşınır ve taşınmaz malları ile hak alacak ve borçlarının ilgisine göre devrini yapmak, belediye ve il özel idarelerinde oluşan istihdam fazlası personeli tespit etmek üzere, illerde Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kurulacaktır. Bu komisyon, vali yardımcısının başkanlığında ilgili belediye başkanlarının ve valinin uygun göreceği kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacaktır. Devirler sonrasında bir tek kadrolu (işçi ve memur) ve sözleşmeli personelin işine son verilmeyecektir. Ayrıca personel özlük haklarıyla birlikte yeni kurumlarına nakledilecektir. Kapanan belediyelerde alacakları olan personelin paraları ise devroldukları belediye veya kurumlar tarafından ödenecektir.

Nüfusu 2000’in altında kaldığı için kapanarak köye dönüşen belediyelerin sahip olduğu personel, taşınır ve taşınmazları ile hak alacak ve borçları il özel idarelerine devredilecektir. Ancak köy halkının ihtiyaç duyacağı taşınır ve taşınmazlar Komisyon kararıyla köy tüzel kişiliğine bırakılacaktır. Köye dönüşen belediyeler için 5779 sayılı kanun uyarınca verilen paylar, 5 yıl süreyle ilgili il özel idarelerine gönderilmeye devam edecektir. İlbank A.Ş tarafından söz konusu belediyelerin kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçları bu paydan karşılanacaktır.

 

Kanun ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları hâlen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya devam ederler. Bunlar Köy Kanunu ve diğer mevzuatta kendileri için öngörülen haklardan aynı şekilde yararlanmaya devam edeceklerdir.  Bu yerler için ihtiyaç olması hâlinde aynı usulle yeni görevlendirmeler yapılabilecektir.

Selam ve hürmetlerimle…

Son söz:  Eski sorunlara, yeni cevaplar veremeyen ve statükoda direnenler tasfiye olur...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.